Szef gabinetu politycznego premiera Sławomir Nowak przyznał, że podczas rozmów pojawiła się sprawa polskich stoczni.

Według komunikatu CIR spotkanie w stolicy Francji odbyło się z inicjatywy premiera i ministra spraw zagranicznych Kataru.

"Rozmowa dotyczyła rozszerzenia współpracy pomiędzy Polską a Katarem" - podkreślił Wewiór. "Mamy dużą ofertę, jeśli chodzi o prywatyzację. Warto zainteresować inwestycjami w Polsce kraj, który ma kapitał i doświadczenie na całym świecie" - dodał. "Sadzę, że byłby to bardzo ważny partner gospodarczy dla Polski - począwszy od możliwości, które daje nam tamten region - chociażby dotyczące umowy gazowej, aż po inwestycje u nas w kraju" - zaznaczył Wiewiór.

Do tej pory inwestorzy z Kataru zadeklarowali zakup głównej części stoczni w Gdyni i Szczecinie

Do tej pory inwestorzy z Kataru zadeklarowali zakup głównej części stoczni w Gdyni i Szczecinie. Inwestor ma zapłacić za kupiony w przetargu majątek do 17 sierpnia. Niedawno Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało z Katarem dwudziestoletnią umowę o dostawach rocznie 1,5 mld m sześc. skroplonego gazu LNG. Ma on trafiać od 2014 r. do powstającego w Świnoujściu terminala regazyfikacyjnego LNG.

Sławomir Nowak powiedział dziś w TVN24, że paryskie spotkanie premierów miało roboczy charakter. "To była robocza wizyta, taka bardzo szybka, których pan premier odbywa bardzo wiele" - podkreślił. Rozmowy dotyczyły gazu i "współpracy przy prywatyzacjach" - dodał.

Na pytanie, kiedy Katar zapłaci za stocznie, Nowak podkreślił, że "inwestorem w te stocznie nie jest rząd katarski, to trzeba pamiętać, tylko prywatny inwestor, fundusze inwestycyjne". "Ale oczywiście był to temat rozmowy i pan premier Kataru obiecał na tyle, ile może, pomóc" - podkreślił. Nowak dopytywany na ile premier może pomóc powtórzył, że nie jest to inwestycja rządu katarskiego. "My prosimy ewentualnie rząd katarski o wsparcie, o jakąś interwencję. Tutaj rząd katarski nie wyłoży za prywatnego inwestora pieniędzy. Nie ma co oczekiwać takich rzeczy" - oświadczył w TVN24.

Z kolei w TVP Info Nowak powiedział: "Prosiliśmy premiera Al-Thaniego o wsparcie i o ewentualne słowo wyjaśnień, co z tym problemem można zrobić. My jesteśmy raczej optymistami".