Coraz trudniej jest znaleźć atrakcyjnie oprocentowaną lokatę bez konieczności zakładania rachunku osobistego czy korzystania z dodatkowych produktów banku.
W ciągu ostatnich tygodni oprocentowanie lokat w zasadzie się nie zmienia. Wciąż możemy zarobić ponad 6 proc. w skali roku na depozytach o różnych okresach oszczędzania. Zmieniają się jednak trendy. Coraz częściej konstrukcja oferowanych lokat pozwala ominąć 19-procentowy podatek od dochodów kapitałowych. Standardem staje się też lokata, której założenie wymaga posiadania lub założenia rachunku osobistego. Nie ma to dużego znaczenia, pod warunkiem że konta są bezpłatne. W przeciwnym razie pod znakiem zapytania staje opłacalność takiej lokaty.

Najlepsi w rankingach

W rankingach lokat w ostatnim czasie przoduje oferta Noble Banku, przy mniejszych kwotach dostępna za pośrednictwem Open Finance. Lokata, omijająca podatek Belki, zajmuje pierwsze miejsce z oprocentowaniem 8,02 proc. zarówno w kategorii lokat trzymiesięcznych, jak i półrocznych. Na drugim miejscu znajduje się Top Lokata, również z oferty Noble Banku. W przypadku lokat 3-miesięcznych, zaraz za liderem znajduje się lokata Meritum Banku – Meritum Zysku w Internecie, oprocentowana na poziomie 6,6 proc. w skali roku. Tyle nie zarobimy już na tej lokacie, jeżeli będziemy chcieli ulokować pieniądze na dłuższy okres. W rankingu depozytów półrocznych za ofertami Noble Banku uplasowały się lokaty AIG Banku, które – w zależności od okresu i kwoty oszczędzania – gwarantują odsetki od 6,3 proc. do 6,6 proc. w skali roku.

W internecie bez konta

Procedura zakładania depozytu internetowego ogranicza się do wypełnienia kilku formularzy oraz przelaniu środków na wskazany przez bank rachunek. Minimum formalności przy wysokim oprocentowaniu przyciąga klientów korzystających z bankowości elektronicznej. Przykładem jest lokata trzymiesięczna w Meritum Banku z oprocentowaniem 6,6 proc. w skali roku. Lokata nie jest jednak dostępna w oddziale lub przez telefon.Nie zawsze banki, które płacą wysokie odsetki, wymagają założenia standardowego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. Przykładem może być AIG Bank, który przy otwieraniu lokaty uruchamia bezpłatny rachunek techniczny. Bank nie prowadzi obsługi kont osobistych, a więc rachunek pomocniczy służy jedynie do wpłaty i wypłaty środków z depozytu. Takie rozwiązanie nie generuje dodatkowych kosztów związanych z prowadzeniem konta i kartą kredytową.
Dostępne są również depozyty oraz konta oszczędnościowe, których oprocentowanie zależy od liczby produktów, z jakich korzystamy w banku.

Premia za produkty

W ubiegłym tygodniu Polbank EFG wprowadził do oferty półroczną lokatę premiowaną, na której oprocentowanie podstawowe wynosi 6 proc. Za każdy produkt klient otrzyma dodatkowe punkty procentowe. Za posiadanie regularnego salda na poziomie 10 tys. zł oprocentowanie wzrasta do 6,35 proc. Aby uzyskać maksymalne 7,21 proc. na lokacie, oprócz kilku dodatkowych usług trzeba mieć łącznie na obydwu rachunkach ponad 50 tys. zł.
Lokaty o stałym oprocentowaniu, kwota: 5 tys. zł, okres: 3 miesiące, waluta: PLN / DGP
Lokaty o stałym oprocentowaniu, kwota: 5 tys. zł, okres: 6 miesięcy, waluta: PLN / DGP