W ciągu ostatnich tygodni oprocentowanie lokat w zasadzie się nie zmienia. Wciąż możemy zarobić ponad 6 proc. w skali roku na depozytach o różnych okresach oszczędzania. Zmieniają się jednak trendy. Coraz częściej konstrukcja oferowanych lokat pozwala ominąć 19-procentowy podatek od dochodów kapitałowych. Standardem staje się też lokata, której założenie wymaga posiadania lub założenia rachunku osobistego. Nie ma to dużego znaczenia, pod warunkiem że konta są bezpłatne. W przeciwnym razie pod znakiem zapytania staje opłacalność takiej lokaty.

Najlepsi w rankingach

W rankingach lokat w ostatnim czasie przoduje oferta Noble Banku, przy mniejszych kwotach dostępna za pośrednictwem Open Finance. Lokata, omijająca podatek Belki, zajmuje pierwsze miejsce z oprocentowaniem 8,02 proc. zarówno w kategorii lokat trzymiesięcznych, jak i półrocznych. Na drugim miejscu znajduje się Top Lokata, również z oferty Noble Banku. W przypadku lokat 3-miesięcznych, zaraz za liderem znajduje się lokata Meritum Banku – Meritum Zysku w Internecie, oprocentowana na poziomie 6,6 proc. w skali roku. Tyle nie zarobimy już na tej lokacie, jeżeli będziemy chcieli ulokować pieniądze na dłuższy okres. W rankingu depozytów półrocznych za ofertami Noble Banku uplasowały się lokaty AIG Banku, które – w zależności od okresu i kwoty oszczędzania – gwarantują odsetki od 6,3 proc. do 6,6 proc. w skali roku.

W internecie bez konta

Procedura zakładania depozytu internetowego ogranicza się do wypełnienia kilku formularzy oraz przelaniu środków na wskazany przez bank rachunek. Minimum formalności przy wysokim oprocentowaniu przyciąga klientów korzystających z bankowości elektronicznej. Przykładem jest lokata trzymiesięczna w Meritum Banku z oprocentowaniem 6,6 proc. w skali roku. Lokata nie jest jednak dostępna w oddziale lub przez telefon.