"W Chinach, w okresie przygotowań do tegorocznych igrzysk olimpijskich w Pekinie, cała masa wielkich firm chińskich przeprowadziła niespotykany na skalę światową projekt inwestycyjny" - powiedział Drzewiecki.

Minister sportu odpowiadał na pytania Wiesława Wody (PSL) w sprawie wyników negocjacji z przedstawicielami najwyższych władz ChRL na temat udziału chińskich przedsiębiorstw budowlanych w tworzeniu infrastruktury na Euro 2012.

Drzewiecki powiedział, że w Chinach spotykał się z przedstawicielami wielu firm i strona chińska wyraziła zainteresowanie współpracą przy budowie infrastruktury potrzebnej do przeprowadzenia Euro 2012.

"Jeśli firmy chińskie wypełnią wszystkie wymogi związane z prawem polskim i prawem UE, to będą traktowane tak, jak firmy polskie i firmy z UE" - powiedział Drzewiecki.

Dodał, że w dwóch przetargach we Wrocławiu i w Gdańsku biorą udział dwie firmy chińskie, które są zainteresowane wybudowaniem w tych miastach stadionów.

"Niewykluczone, że firmy chińskie staną do przetargu na Metro Warszawskie"

"Niewykluczone, że firmy chińskie staną do przetargu na Metro Warszawskie" - powiedział minister.

Drzewiecki powiedział, że życzy sobie, by przetargi wygrywały firmy polskie, ale "rachunek ekonomiczny jest bezwzględny i to on zadecyduje".

Zwrócił uwagę, że w Polsce jest deficyt pracowników budowlanych, a ponad 1 mln pracowników wyjechało budować infrastrukturę na olimpiadę w Londynie w 2012 r. "Siłą rzeczy musimy uzupełnić braki" - zaznaczył.