Według prognoz spółek, które zarządzają specjalnymi strefami ekonomicznymi, (SSE) druga połowa roku ma szansę być lepsza w pozyskiwaniu nowych inwestorów niż pierwsze półrocze.

Z ankiety GP przeprowadzonej wśród 14 SSE wynika, że aż dziewięć z nich sądzi, że w II półroczu wyda więcej zezwoleń na prowadzenie działalności niż do czerwca. Cztery strefy spodziewają się, że pozyskają co najmniej tyle projektów, ile w I połowie roku.

Lepiej niż prognozy

Po I kwartale SSE zapowiadały, że łącznie w całym roku wydane zostanie110 nowych zezwoleń. W kilku strefach już teraz ich liczba zbliża się do wyniku, jaki prognozowały uzyskać w całym roku. Tak jest np. w Krakowskim Parku Technologicznym, gdzie w I półroczu wydano sześć zezwoleń, a prognoza mówiła o siedmiu w całym roku, czy w Wałbrzyskiej SSE INVEST-PARK, gdzie zapowiadano od 10 do 15 zezwoleń w 2009 roku, a już po sześciu miesiącach było ich 10.

Wyniki, choć obiecujące, są jednak zdecydowanie gorsze niż we wcześniejszych latach. Zainteresowanie inwestycjami w strefach spadło.

– Ostatnie kilka lat było dla Katowickiej SSE wyjątkowo dobre. W latach 2006–2007 wydaliśmy w sumie 70 zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej – mówi Wojciech Rusek z Katowickiej SSE.

Prognozy na ten rok są mniejsze. Strefa liczy jednak, że kryzys minie i w KSSE znowu będzie wydawane około 20–25 zezwoleń rocznie.