"Środa była spokojnym dniem na rynku walutowym. Po otwarciu w okolicach 4,10 za euro złoty osłabił się do poziomu 4,12. Jednak przed zamknięciem PLN się umacnia i kurs znów zmierza w kierunku porannych poziomów. Dane z USA były raczej neutralne, a bezpośrednio po ich publikacji kurs euro/dolara trochę spadł" - powiedział PAP Przemysław Winiarczyk z banku Millennium.

Departament Handlu USA poinformował w środę, że zamówienia w przemyśle amerykańskim w czerwcu wzrosły miesiąc do miesiąca o 0,4 proc., po wzroście miesiąc wcześniej o 1,1 proc. po korekcie.

Instytut Zarządzania Podażą (ISM) podał w środę, że wskaźnik aktywności w usługach w USA nieoczekiwanie spadł w lipcu do 46,4 pkt z 47 pkt miesiąc wcześniej.

Na rynku długu podczas środowych aukcji odnotowano duży popyt

"W czwartek wpływ na kurs złotego, poprzez notowania pary euro/dolar, mogą mieć dane z rynku pracy w USA. W dłuższej perspektywie, jeśli giełdy dalej będą rosły, złoty może zmierzać w kierunku 4,00 za euro" - dodał Winiarczyk.

Na rynku długu podczas środowych aukcji odnotowano duży popyt. Zdaniem analityków, nie został on do końca zaspokojony, co może podnieść ceny w ciągu najbliższych dni, a także podczas przyszłotygodniowej aukcji.

"Środowa aukcja i przetarg dodatkowy były bardzo udane, z dobrą dla MF rentownością. Duży popyt wynika z bardzo dobrego klimatu na inwestowanie w obligacje. Wynik aukcji dla mnie był pozytywnym zaskoczeniem" - powiedział Henryk Sułek z Banku Millennium.

"Na rynku widać pozytywny klimat, może się on utrzymać do przyszłotygodniowej aukcji 5-latek"

Ministerstwo Finansów sprzedało w środę obligacje OK0112 za 4.502,0 mln zł przy popycie 11.232,0 mln zł oraz średniej rentowności 4,974 proc., a na przetargu uzupełniającym obligacje OK0112 za 900 mln zł z puli 900 mln zł, przy popycie 1.900,0 mln zł.

"Na rynku widać pozytywny klimat, może się on utrzymać do przyszłotygodniowej aukcji 5-latek. Sądząc po popycie, nie został on do końca zaspokojony, można zatem liczyć, że ceny 5-letnich obligacji pójdą w górę" - powiedział Sułek.

12 sierpnia Ministerstwo Finansów zaoferuje na przetargu obligacje serii PS0414.