W sytuacji gdy bankowcy zapowiadają zaostrzenie polityki kredytowej przede wszystkim wobec małych i średnich przedsiębiorstw, na rynku pojawia się bank, który zamierza iść pod prąd. Powody do radości mają też osoby fizyczne. FM Bank zaostrzy konkurencję na rynku depozytów, proponując wysoko oprocentowane lokaty.

"Choć start w czasie spowolnienia gospodarczego nie był zamierzony, to jednak trudno sobie wyobrazić korzystniejszy moment" – uważa Magdalena Dukaczewska, jedna z pomysłodawców powstania banku i wiceprezes zarządu Funduszu Mikro. Powstały na bazie Funduszu Mikro FM Bank otworzy dla klientów 62 oddziały pod koniec roku, po otrzymaniu zgody Komisji Nadzoru Finansowego na działalność operacyjną.

W polu zainteresowania banku mają być przede wszystkim firmy zatrudniające do 10 osób, które będą mogły zaciągać pożyczki w koncie, kredyty obrotowe i inwestycyjne o maksymalnej wartości do 1,5 mln zł do 3 lat.

Założyciele banku Piotr Stępniak, fundusz private equity Abris (właściciel Funduszu Mikro) oraz Międzynarodowa Korporacja Finansowa i World Bank Group nie ukrywają, że większość finansowania akcji kredytowej ma pochodzić z depozytów. Do 2014 r. bank zamierza udzielić kredytów o wartości ok. 1 mld zł i zebrać tyle samo depozytów.

Czytaj więcej na dziennik.pl.

hak, pww