Bank BPH i GE Money Bank przeprowadzą fuzję operacyjną w I poł. 2010 roku, a do fuzji prawnej dojdzie jeszcze w IV kw. 2009 r. W sierpniu br. zostanie zaprezentowane nowe logo połączonych banków, poinformowali przedstawiciele obu banków.

"Fuzja prawna nastąpi w IV kw. 2009 roku i w momencie połączenia wiele rzeczy będziemy musieli mieć gotowych. Potem mamy fuzję operacyjną, która będzie trwała przez I połowę 2010 roku, kiedy trzeba będzie domknąć wszystkie sprawy"- powiedział prezes BPH Józef Wancer podczas konferencji prasowej.

"Z momentem fuzji prawnej połączony bank będzie sprzedawał te same produkty. W oddziałach, które wcześniej należały do GE Money Banku, nie będzie obsługi gotówki, ale inne produkty będą oferowane we wszystkich oddziałach" - dodał Wancer.

W przyszłym miesiącu banki przedstawią nowe logo połączonych instytucji. "W sierpniu bank pokaże nowe logo. Nazwa BPH pozostanie w nazwie banku. To się nie zmienia, podobnie jak to, że bank pozostaje na giełdzie" - podkreślił prezes.

Przedstawiciel banków podtrzymali, że nowa instytucja nie wypłaci dywidendy z zysku za 2009 i 2010 rok.

"W tym i 2010 roku lepiej zostawić pieniądze w banku. W 2011 zobaczymy, jak to będzie. Jeśli kapitały będą mocne, rozważymy wypłatę dywidendy" - powiedział Kent Holding, wiceprezes Banku BPH.

"Mamy okres niepewności ekonomicznej, ale widzimy też światełko w tunelu"

Prezes Banku BPH liczy na stały wzrost rynku, choć jego zdaniem ten rok i przyszły będą trudne. Zaznaczył, że bank ma wystarczające środki na finansowanie akcji kredytowej, dodatkowo sytuacja na rynku międzybankowym poprawiła się.

"Mamy okres niepewności ekonomicznej, ale widzimy też światełko w tunelu. Podjęliśmy działania, aby wzmocnić bilans banku - zatrzymaliśmy zysk za 2008 r., przeszliśmy też przez dwa programy restrukturyzacyjne, zaostrzyliśmy kryteria przyznawania kredytów"- powiedział. "Nowa strategia jest realistyczna i odpowiedzialna" - dodał.

"Po połączeniu będziemy skupiać się na wzroście depozytów, ale jednocześnie będziemy korzystać z finansowania grupy. Strategia na przyszłość jest taka, aby jak najmniej korzystać ze środków głównego inwestora" - podkreślił.

Po fuzji GE stanie się właścicielem 87,2% akcji, podczas gdy inni akcjonariusze będą posiadali 12,8% akcji połączonego banku.