"Decyzji spodziewamy się w połowie miesiąca" - powiedział Swora podczas konferencji prasowej. Dodał, że w tej chwili wniosek PGNiG jest "wnikliwie badany", a URE wysłał do spółki dwa zapytania z prośbą o jego uszczegółowienie.

Swora poinformował, że urząd uważnie obserwuje sytuację na rynku ropy. "Ceny rzeczywiście spadają" - powiedział, jednak nie chciał odpowiedzieć na pytanie, jak URE zapatruje się na wniosek PGNiG o podwyżkę.

W połowie sierpnia PGNiG złożyło w URE wniosek o drugą w tym roku podwyżkę taryf gazowych

W połowie sierpnia PGNiG złożyło w URE wniosek o drugą w tym roku podwyżkę taryf gazowych. Nowa taryfa, która według spółki miałaby obowiązywać od IV kw. br., oznaczałaby średni (dla wszystkich klientów) wzrost całkowitych opłat (paliwo gazowe + abonament + stawki sieciowe) na poziomie 17,4% oraz średni wzrost opłat w obrocie (paliwo gazowe + abonament) na poziomie 23,1%.

Spółka zawnioskowała o zmianę obecnej taryfy począwszy od 1 października 2008 roku, w konsekwencji zmienione stawki mają obowiązywać w IV kwartale 2008 roku oraz w I kwartale 2009 roku.

PGNiG podało w uzasadnieniu wniosku, że bezpośrednią przyczyną wystąpienia o zmianę taryfy jest gwałtowny wzrost cen ropy i produktów ropopochodnych, których ceny mają bezpośrednie przełożenie na wzrost kosztów pozyskania gazu z importu. Jak argumentowano, "średnia cena w pierwszej dekadzie sierpnia wyniosła 120 USD/bbl, natomiast w lipcu ukształtowała się na rekordowym poziomie blisko 135 USD/bbl".

Spółka zaznaczyła wówczas, że taryfa na gaz wprowadzona w kwietniu br. została skalkulowana w oparciu o przewidywania odnośnie cen ropy, wskazujące na stabilizację notowań w przedziale 90-100 USD/bbl.

Obecnie notowania ropy po gwałtownym spadku wynoszą poniżej 110 USD/bbl.

Na koszt zakupu gazu wpływa dzięwięciomiesięczna średnia krocząca produktów ropopochodnych

Na koszt zakupu gazu wpływa dzięwięciomiesięczna średnia krocząca produktów ropopochodnych, a PGNiG przewiduje, iż począwszy od III kwartału ceny gazu importowanego będą znacząco wzrastać. Kulminacji wzrostów spółka oczekuje w IV kwartale 2008 roku oraz I kwartale 2009 roku.

Ponadto PGNiG przewiduje umocnienie kursu dolara w tym roku do poziomu ok. 2,3 USD/PLN, czyli zbliżonego do tego, przy którym została skalkulowana obecna taryfa.

W czwartek kurs USD wynosił ok. 2,34 zł.

Skonsolidowany zysk netto PGNiG w II kw. tego roku spadł o 14% r/r do 280 mln zł. Spółka wyjaśniała, że niższe od oczekiwanych wyniki finansowe to rezultat znaczącego wzrostu kosztów działalności operacyjnej - przede wszystkim wyższych kosztów zakupu gazu z importu, który jest związany z wysoką ceną ropy naftowej.