"Oczekuję od ministra Grada przyspieszenia prywatyzacji, która w tym roku ze względu na trudną sytuację rynkową, była spowolniona" - powiedział premier dziś na konferencji prasowej. "Nie będę działał - jeśli chodzi o prywatyzację - ideologicznie. Uważam, że obecność państwa w gospodarce powinna być minimalna (...) Oznacza to, że będziemy przyspieszać plan prywatyzacji w wielu sektorach" - dodał.

"Podejmiemy się prywatyzacji tych kluczowych i najbardziej skomplikowanych - dotyczących części sektora energetycznego, czy giełdy" - podkreślił. Zaznaczył, że decyzje ostateczne w sprawie konkretnych prywatyzacji podejmie Rada Ministrów.

"Po moich konsultacjach m.in. z szefem giełdy wynika dość jasno, że przyspieszenie prywatyzacji także poprzez giełdę, poprzez ofertę publiczną może polepszyć nastroje na polskiej giełdzie i wzmocnić szanse na korzystny przebieg prywatyzacji" - powiedział.

"To na czym zależy mi szczególnie, to przede wszystkim upowszechnienie prywatyzacji w odniesieniu do mniejszych przedsiębiorstw albo do cząstkowych udziałów Skarbu Państwa poprzez radykalnie transparentną sprzedaż aukcyjną, także przy wykorzystaniu internetu; gdzie cena będzie jedynym istotnym kryterium przy sprzedaży udziałów państwa" - dodał szef rządu.

Ocenił, że najszybszą i najbardziej uczciwą prywatyzacją jest "transparentna, aukcyjna" prywatyzacja, gdzie głównym kryterium jest cena. "20 lat prywatyzacji pokazuje, że kiedy pojawia się nadmierna liczba kryteriów, pojawiają się także problemy. Albo z możliwością sfinalizowania prywatyzacji, albo pojawiają się rozmaitego typu naciski, odzywają się wewnętrzne interesy w firmie i powstaje zagrożenie korupcyjne" - podkreślił premier.

Premier: będę rekomendował wyłączenie KGHM z szybkiej prywatyzacji

Premier zapowiedział dziś, że będzie rekomendował rządowi wyłączenie KGHM z szybkiej prywatyzacji. Ocenił, że taka prywatyzacja spółki nie jest opłacalna z punktu widzenia interesu państwa.

Jego zdaniem, dywidenda z zysku KGHM w ciągu 5-6 lat dałaby państwu takie same korzyści, co sprzedaż udziałów Skarbu Państwa tej spółki. Skarb Państwa ma 41 proc. akcji w miedziowej spółce.

"Jeśli chodzi o KGHM, to po pierwsze dokonamy bardzo precyzyjnej kalkulacji - co z punktu widzenia interesów polskiego państwa, budżetu, jest bardziej opłacalne. Dzisiaj dane, którymi dysponujemy, są bardzo proste. Wskazują, że dywidenda wypłacana z KGHM w ciągu pięciu, sześciu lat, dałaby tego typu korzyści z punktu widzenia budżetu państwa, ile wynosiłaby wartość sprzedaży udziałów Skarbu Państwa. W związku z tym, będąc zdecydowanym rzecznikiem i zwolennikiem prywatyzacji (...), będę patrzył na prywatyzację tego typu spółek pod kątem interesu publicznego" - podkreślił premier.

Szef rządu przypomniał, że zarówno przed wyborami, jak i wtedy, gdy przedstawiano czteroletni plan prywatyzacji, rząd deklarował, że KGHM nie będzie przewidziany do szybkiej prywatyzacji.

"Zakładaliśmy, że ze względu na pożytki, jakie ma także budżet państwa z KGHM, nie jest to spółka przeznaczona w pierwszym rzędzie do prywatyzacji" - powiedział.