W czerwcu mieszkania na rynku wtórnym najbardziej potaniały w Krakowie, Bydgoszczy i Lublinie - wynika z raportu przygotowanego przez serwis nieruchomości Oferty.net i doradców finansowych Open Finance.

Najwięcej, bo o 2,3 proc. w porównaniu z majem, spadła średnia cena metra kwadratowego mieszkania w Krakowie i Bydgoszczy - odpowiednio do: 7 tys. 214 zł i 4 tys. 125 zł. Drugi był Lublin (spadek o 0,7 proc.) - za metr kwadratowy trzeba było zapłacić 4 tys. 912 zł.

Z analizy wynika, że ceny mieszkań najbardziej wzrosły w porównaniu z majem w Gdyni i Sopocie - odpowiednio: o 2,3 proc. i 2,2 proc. Metr kwadratowy mieszkania na rynku wtórnym kosztował w tych miastach średnio - 6 tys. 439 zł i 10 tys. 151 zł.

Dyrektor serwisu nieruchomości Oferty.net Marcin Drogomirecki powiedział dziś, że od stycznia 2008 r. najwięcej, bo o 12,5 proc., spadły średnie ceny mieszkań w Krakowie. O ponad 12 proc. są również niższe ceny w stolicy Górnego Śląska. "W największych aglomeracjach - Gdańsku, Gdyni, Katowicach, Krakowie, Łodzi i Poznaniu - w których w czasie boomu mieszkaniowego ceny wzrosły najbardziej, ostatnie półtora roku przyniosło ponad 10-procentowe redukcje cen" - podkreślił Drogomirecki.

W raporcie uwzględniono 26 893 oferty mieszkań wystawionych w czerwcu do sprzedaży przez agencje nieruchomości i osoby prywatne.