Szefowa Kancelarii Sejmu Wanda Fidelus-Ninkiewicz wyjaśniała posłom podczas posiedzenia komisji, że zwiększenie budżetu Sejmu jest związane głównie z przygotowaniem do prezydencji Polski w Unii Europejskiej w 2011 roku oraz do przeprowadzenia Zgromadzenia Parlamentarnego NATO w 2010 roku.

Założenia do sejmowego budżetu pozytywnie zaopiniowała dziś Komisja Regulaminowa i Spraw Poselskich.

W 2009 roku o tysiąc złotych miałyby wzrosnąć ryczałty na biura poselskie, co - w opinii Fidelus-Ninkiewicz - jest "skromną kwotą". "Od 1999 roku nie było podwyżki na utrzymanie biur poselskich" - argumentowała szefowa Kancelarii.

Obecnie ryczałt na biura wynosi 10150 złotych miesięcznie. Łącznie na ryczałty na biura poselskie w 2009 roku przewidziano natomiast ponad 11 mln złotych.

O dwa procent mają wzrosnąć uposażenia poselskie

O dwa procent mają z kolei wzrosnąć uposażenia poselskie. Obecnie uposażenie posła to 9892 złotych, a dieta poselska to 2473 złotych. Część posłów wyrażała opinię, że podwyżka ryczałtu na biura o tysiąc złotych jest zbyt niska.

"Dwa i pół, trzy tysiące to minimum podwyżki na biura" - mówił Witold Gintowt-Dziewałtowski (Lewica), argumentując, że trzeba będzie likwidować filie biur poselskich, co utrudni obywatelom kontakt z posłami.

"Decyzja o zwiększeniu ryczałtów wymaga obrony przed opinią publiczną i ministrem finansów" - podkreśliła z kolei Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO). Jej zdaniem należałoby jednocześnie zaostrzyć kryteria rozliczenia się z ryczałtów.

O 17,6 proc. zwiększyły się wydatki na krajowe i zagraniczne podróże posłów

Zwiększyły się także - o 17,6 proc. - wydatki na krajowe i zagraniczne podróże posłów. Na wyjazdy krajowe w przyszłorocznym budżecie przewidziano ponad 10 mln złotych, a na wyjazdy zagraniczne ponad 4 mln złotych.

W przyszłym roku Kancelaria Sejmu chce też zakończyć budowę nowego budynku administracyjnego. W 2010 roku ma z kolei rozpocząć się budowa nowego budynku dla komisji sejmowych, choć - jak zaznaczyła Fidelus-Ninkiewicz - są jeszcze problemy ze statusem prawnym działki, na której ma stanąć budynek.

"Przez ostatnie 20 lat budynki sejmowe nie rozbudowywały się" - tłumaczyła szefowa Kancelarii Sejmu.

W przyszłym roku przewidziane są także zwiększone środki na remont tzw. starego domu poselskiego oraz odświeżenie i odnowienie sali plenarnej Sejmu. Łącznie w budżecie na 2009 roku na remont przewidziano blisko 12 mln złotych.

Dochody Kancelarii Sejmu w 2009 roku szacowane są na 1,7 mln złotych i mają być niższe o 3 proc. od tegorocznych.