Po sierpniowym tegorocznym szczycie inflacji wskaźnik CPI w kolejnych miesiącach będzie spadać i w grudniu powinien wynosić 4 - 4,2 proc. rok do roku. Ministerstwo Finansów podtrzymuje swoją prognozę inflacji średniorocznej w 2009 r. na poziomie 2,9 proc.

Resort pracuje nad scenariuszem zakładającym tempo wzrostu PKB w przedziale 4,6 - 5 proc. - poinformowała wiceminister finansów Katarzyna Zajdel-Kurowska.

"W sierpniu nastąpił prawdopodobnie szczyt inflacji. W kolejnych miesiącach nastąpi jednak jej spadek. Według naszych ostatnich prognoz inflacja w grudniu spadnie do 4 - 4,2 proc." - powiedziała Zajdel-Kurowska w TVN CNBC.

Ministerstwo Finansów szacuje inflację w sierpniu 2008 roku na poziomie 5 proc. rok do roku i szacuje, że ceny w ujęciu miesiąc do miesiąca spadły o 0,2 proc.

"Energia elektryczna może podrożeć o około 12 proc. średniorocznie"

Według Zajdel-Kurowskiej, ścieżka inflacji w przyszłym roku będzie zależeć przede wszystkim od wielkości i rytmu wprowadzania podwyżek cen energii elektrycznej i gazu. Jej zdaniem, np. energia elektryczna może podrożeć o około 12 proc. średniorocznie.

"Bilans ryzyk przesunął się jednak w stronę niższej inflacji. Prognoza inflacji średniorocznej na poziomie 2,9 proc. jest bardzo prawdopodobna. (...) W grudniu przyszłego roku inflacja powinna oscylować wokół 3 proc." - powiedziała Zajdel-Kurowska.

"MF nie zakończyło jeszcze prac nad założeniami makro do przyszłorocznego budżetu"

Wiceminister dodała, że MF nie zakończyło jeszcze prac nad założeniami makro do przyszłorocznego budżetu. Powtórzyła, że resort rozważa obniżenie wzrostu PKB poniżej 5 proc.

"Pracujemy nad scenariuszem, w którym wzrost PKB może mieścić się w przedziale 4,6-5 proc." - powiedziała Zajdel-Kurowska.