Pierwszy samolot Boeing 787 może znaleźć się we flocie LOT pod koniec 2010 roku - poinformował prezes Polskich Linii Lotniczych LOT Sebastian Mikosz. LOT będzie pierwszą europejską linią, której dostarczone zostaną te samoloty - docelowo może ich być 16.

Boeing 787 - lub inaczej Dreamliner - to średni samolot pasażerski, zabiera od 200 do 350 pasażerów. Jak przekonuje producent, "787" są - jeśli chodzi o zużycie paliwa - bardziej oszczędne od poprzednich wersji pasażerskich Boeingów. Najwięcej Dreamlinerów zamówiły dotąd linie chińskie, koreańskie oraz indyjskie.

Pod koniec czerwca br. konsorcjum Boeinga kolejny raz przełożyło pierwszy lot samolotu - firma chciała dodatkowo wzmocnić boczną powierzchnię samolotu. Nowy termin pierwszego lotu i pierwszych dostaw Dreamlinerów ma być podany po rozpatrzeniu dalszych planów testowych.

"Już teraz zaczynamy przygotowania do odbioru maszyny. Dotyczy to m.in. budowy nowego hangaru, gdzie Dreamliner będzie stał, przeszkolenia mechaników, pilotów, wyposażenia w części. Będziemy pierwszym europejskim odbiorcą tego samolotu" - powiedział we wtorek dziennikarzom Mikosz podczas prezentacji symulatora dla pilotów Boeinga 787.

"Będzie to oznaczało absolutną rewolucję"

Jak powiedziała wiceprezydent Boeing International na Europę Środkową i Wschodnią Henryka Bochniarz, symulator odzwierciedla postęp technologiczny samolotu. "Będzie to oznaczało absolutną rewolucję, zarówno jeśli chodzi o technologię, jak i komfort latania".

"Doszło do spotkania zespołów technicznych LOT i Boeinga. Dowiedzieliśmy się dokładnie, na czym polegał problem związany z decyzją o przesunięciu testowego lotu. Czekamy na to, co powie główny technolog Boeinga. Pod koniec sierpnia wybieram się z wizytą do Seattle, gdzie będę rozmawiał o konkretnych terminach dostaw" - powiedział Mikosz.

Prezes nie ujawnił wielkości kontraktu na zakup samolotów. Jak dodał, "rozmowy trwają, zmierzają w stronę bardzo korzystnego rozwiązania finansowego".

LOT pierwsze zamówienia na Dreamlinera złożył w 2005 roku. Dostawy miały się rozpocząć już w 2008 roku. Obecnie LOT ma potwierdzenie na zakup 8 samolotów.