Komisja Europejska dała Polsce czas do 12 września na przygotowanie nowych planów restrukturyzacji stoczni Gdynia i Szczecin. Jeśli Bruksela ich nie zaakceptuje, zakłady będą musiały zwrócić pomoc publiczną, którą otrzymały po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, a to może oznaczać ich bankructwo.

Minister skarbu Aleksander Grad ma nadzieję, że do 30 września uda się sprywatyzować zakłady w Gdyni i Szczecinie. Sprywatyzowana jest już stocznia Gdańsk.

W tym tygodniu - jak poinformował wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik - w Brukseli powinno odbyć się spotkanie przedstawicieli resortu skarbu z Komisją Europejską w sprawie planów restrukturyzacji stoczni.

Wiceminister zapewnił, że "propozycje programów restrukturyzacji stoczni zostały już wysłane do Brukseli".

Ministerstwo Skarbu kontynuuje negocjacje z firmą ISD Polska oraz z konsorcjum Mostostal Chojnice

Ministerstwo Skarbu kontynuuje negocjacje z ukraińską firmą ISD Polska na temat planów restrukturyzacji dla stoczni Gdynia i Gdańsk oraz z konsorcjum z Pomorza Mostostal Chojnice, które chce kupić stocznię Szczecin. W spotkaniu w Brukseli mają uczestniczyć przedstawiciele obu firm.

Rada Ministrów zajmie się również projektem uchwały w sprawie ustanowienia programu wieloletniego dotyczącego udziału Polski w Światowej Wystawie EXPO 2010 w Szanghaju, w latach 2008 - 2011.

Rząd przedstawić ma też stanowisko do projektu - autorstwa PO - przepisów wprowadzających ustawy z zakresu ochrony zdrowia.

Chodzi o pięć projektów ustaw, nad którymi pracują posłowie: o ZOZ-ach, który pozwala na przekształcanie szpitali w spółki, o ochronie praw pacjenta i o Rzeczniku Praw Pacjenta, o akredytacji w ochronie zdrowia, o konsultantach krajowych i wojewódzkich w ochronie zdrowia oraz o pracownikach zakładów opieki zdrowotnej.