Obecnie, opłaty w postaci winiet za przejazd samochodami osobowymi obowiązują w 8 krajach Unii Europejskiej. W kilku kolejnych zapłacimy tylko za przejazd określonymi odcinkami. W ponad 10 czeka zaś nas miła niespodzianka, bowiem wszystkie autostrady i drogi ekspresowane są bezpłatne - wynika z informacji dostępnych na stronie www.pzmtravel.com.pl.

Sprawdź poniżej jakie opłaty czekają cię w poszczególnych krajach:

W Austrii, w której zrodziła się idea winiet, za przejazd autostradami i drogami szybkiego ruchu zapłacimy w formie winietek. Wysokość wnoszonej opłaty zależy od rodzaju pojazdu, którym się poruszamy oraz czasu, jaki spędzimy na terytorium tego kraju. 10-dniowa winieta na samochód osobowy kosztuje 7,7 euro. 22,2 euro wydamy zaś na winietę 2-miesięczną. Jeżeli nie wykupimy winiety, a złapie nas policja, zapłacimy mandat w wysokości aż 215 euro. Poza autostradami opłaty są pobierane także za przejazd tunelami i drogami wysokogórskimi.

Także w Bułgarii obowiązuje system opłat drogowych w formie winietek (tygodniowe, miesięczne i roczne). Winiety kupimy na przejściu granicznym, wjeżdżając na teren kraju. Ich cena zależy od rodzaju pojazdu. Ponadto, zapłacimy za dezynfekcję naszego pojazdu (3-9 euro).

O wykupieniu winiety nie mogą zapomnieć także ci turyści, którzy wybiorą się do naszych południowych sąsiadów. W Czechach winiety obowiązują na autostradach i wybranych drogach ekspresowych. Tygodniowa winietka to wydatek 220 koron czeskich, zaś miesięczna - 330 koron. Za brak winietki zapłacimy mandat w wysokości 15 tys. koron, płatny bezpośrednio u policjanta. O wykupieniu winiet nie możemy także zapomnieć, jeżeli wybierzemy się na Słowację. Opłaty są pobierane za przejazd wyznaczonymi odcinkami autostrad oraz drogami I klasy (łączą miasta wojewódzkie i powiatowe, stanowią ok. 50 proc. wszystkich dróg). Tygodniowa winieta za samochód osobowy to wydatek 4,9 euro, zaś miesięczna - 9,9 euro.

Czytaj więcej na dziennik.pl.

ab

dziennik.pl