Ponad 20 mld złotych mogą wynieść tegoroczne wydatki na inwestycje drogowe. Minister infrastruktury Cezary Grabarczyk powiedział dziś w Lublińcu (Śląskie), że przekroczenie w tym roku progu tej sumy jest realne i będzie obrazować skalę przyspieszenia inwestycji.
Reklama

W ubiegłym roku na drogi zostało wydane blisko 14 mld zł.

Grabarczyk odwiedził dziś niektóre inwestycje drogowe realizowane w woj. śląskim, m.in. budowaną w ciągu drogi krajowej nr 46 z Opola do Częstochowy kosztem 186,7 mln zł północną obwodnicę Lublińca - o długości 5,6 km.

Minister infrastruktury przekonywał dziennikarzy, że skalę przyspieszenia obrazuje także wzrost inwestycji drogowych w woj. śląskim. "W 2007 r. wydaliśmy tu na inwestycje niewiele ponad 1 mld zł. W ubiegły roku wydaliśmy niewiele ponad 2 mld. W tym roku planujemy przekroczyć 4 mld zł" - argumentował.

PiS planuje złożyć wniosek o wotum nieufności wobec Grabarczyka

Grabarczyk odniósł się też do zarzutów PiS, które planuje złożyć wniosek o wotum nieufności wobec niego. Nie zgodził się, jakoby podpisana 29 czerwca umowa na budowę autostrady A2 na odcinku Świecko-Nowy Tomyśl, została zawarta w pośpiechu, przez co sprzyjała budującemu trasę konsorcjum kosztem budżetu państwa. Dodał, że będzie przekonywać opozycję, iż zarzut ten jest błędny, podczas sejmowej debaty nad wotum nieufności.

Minister zaznaczył, że dzięki partnerstwu publiczno-prywatnemu ten odcinek A2 - odkładany dotąd przez 12 lat, również za rządu PiS - a także odcinek A1 z Nowych Marz do Torunia - teraz zaczną być budowane. "1 lipca pojawiła się gwarancja ministra finansów, dzięki której koncesjonariusz jeszcze przed wakacjami uzyska kredyty, które pozwolą na kontynuowanie plac budowlanych" - dodał Grabarczyk, odnosząc się do odcinka z Nowych Marz do Torunia.

Minister infrastruktury oglądał także m.in. powstającą za 214 mln zł obwodnicę Siewierza, o długości blisko 7 km. Po południu Grabarczyk ma odwiedzić też dwie inwestycje na śląskim odcinku autostrady A4: jeden z najbardziej skomplikowanych w Polsce, budowany za 855 mln zł węzeł "Sośnica", a także modernizowany za 281 mln zł węzeł "Murckowska" łączący katowicki odcinek A4 z DK-86.