PLANY URLOPOWE POLAKÓW

Z badania przygotowanego na początku roku na zlecenie Mundial Assistance przez IQS and Quant Group wynika, że liczba Polaków planujących urlop w tym roku za granicą zmalała o 38 proc. Zalewie 37 proc. respondentów deklarowało, że nie zamierza zmieniać tegorocznych planów wyjazdowych, a 33 proc. osób, które w ubiegłym roku spędzało urlop za granicą, w tym roku zamierza go skrócić. Odsetek osób, które postanowiły pozostać w kraju, sięgnął 30 proc.

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ, REZERWUJĄC WAKACJE

● czy biuro podróży ma zgodę na prowadzenie działalności, te informacje powinny być na stronie touroperatora,

● czy działalność biura podróży jest ubezpieczona, co daje gwarancję powrotu na wypadek upadku touroperatora,

● czy biuro podróży miało w przeszłości problemy z niedotrzymaniem warunków umowy,

● sprawdzić warunki uczestnictwa podróży,

● przejrzeć fora turystyczne, na których klienci oceniają biura podróży, ich rzetelność, jakość organizowanych przez nich wycieczek.

OPINIA

TOMASZ DOMŻALSKI

dyrektor w portalu easygo.pl i wakacje.pl

Uważam, że w tym roku biura podróży obronią się przed stratami, ale przyszły rok może być dla ich wyzwaniem. Przez krótkowzroczne działanie doprowadzą bowiem do zniszczenia tego, o co ta branża walczy od kilku lat. Chodzi o spłaszczenie sezonowości sprzedaży. Gdy biura zauważyły, że będą miały w tym roku trudność ze zrealizowaniem przygotowanych na wyrost programów, rozpoczęły w maju sprzedaż letnich wycieczek poniżej kosztów, by zminimalizować stratę. W ten sposób przekonali klientów, że w ofercie last minute można kupić znacznie taniej zagraniczne wakacje niż w okresie przedsprzedaży. Istnieje w związku z tym niebezpieczeństwo, że w przyszłym roku klienci znowu będą woleli czekać do ostatniej chwili z rezerwacją wycieczki. A to dla biur podróży oznacza powrót problemu z przepływem gotówki w innych niż sezon miesiącach.