Zdaniem wiceprezesa Totala, produkcja LNG zwiększy się w ciągu trzech lat o 95 mln ton rocznie.

Jak informuje dziś w edycji internetowej norweski magazyn "Petro & Industri", wystąpienie Hosanskiego miało miejsce podczas 18 edycji, międzynarodowej konferencji "The Offshore Norden Seas 2008" - ONS. Odbywa się ona w tym roku pod hasłem "Energia dla Świata".

Hosanski zwrócił uwagę na kształtowanie się globalnego rynku gazu LNG. "Do niedawna widzieliśmy szereg regionalnych rynków, obecnie tworzy się rynek globalny, na którym gaz z Trynidadu (wytwórnia LNG produkująca 5 mln t. rocznie) wysyła się do Japonii".

Zapotrzebowanie na gaz płynny rośnie 4 - 5 razy szybciej niż popyt na ropę

Zapotrzebowanie na gaz płynny rośnie 4 - 5 razy szybciej niż popyt na ropę. Do 2015 r. LNG będzie stanowił 15 proc. globalnego zużycia gazu - stwierdził reprezentant Total.

Jego zdaniem, rosnący rynek LNG jest wynikiem tego, że gaz w tej postaci jest bardzo praktyczny, przyjazny środowisku, stosunkowo łatwy w transporcie i coraz bardziej poszukiwany przez zwiększającą się grupę krajów, które chcą dywersyfikować źródła zaopatrzenia w nośniki energii.

W wielu rejonach świata trwają prace przy budowie nowych wytworni LNG

W wielu rejonach świata trwają prace przy budowie nowych wytworni LNG. Największa z nich powstaje w Katarze, po jej ukończeniu będzie produkować 50 mln ton LNG roczne. Uruchomienie eksploatacji rosyjskiego pola Sztokman na Morzu Barentsa oraz wytworni LNG w rejonie Murmańska pozwoli - w pierwszym etapie - na roczną produkcję 7,5 mln ton. Norweska wytwórnia Snovit, po osiągnięciu pełnej mocy, będzie wytwarzać 4 mln ton LNG.

Jak wyliczył Hosanski, w ciągu najbliższych 3 lat europejski potencjał produkcji LNG co najmniej się podwoi. Źródła bliskowschodnie będą w 2015 r. pokrywały jedną trzecią globalnego zapotrzebowania na LNG.