Nowa oferta mBanku oraz wejście na rynek kolejnej sieci w Rodzinie mogą być zapowiedzią kolejnej wojny cenowej. Zdaniem specjalistów, jeśli do niej dojdzie, to dopiero jesienią.
Od 19 czerwca pracownicy BRE Banku mogą kupić nieograniczoną liczbę starterów sieci mBank Mobile, wirtualnego operatora z grupy BRE Banku. Startery uprawniają w ramach promocji do dzwonienia do wszystkich sieci w Polsce po 19 gr za minutę, wysyłania SMS-a po 10 gr, MMS-a i e-maila po 20 gr i umożliwiają w okresie 30 dni za darmo przesłanie 50 MB danych. Opłata jest naliczana co sekundę. Ceny obowiązują do 30 czerwca 2010 r. Potem ceny będą takie jak w taryfie mBank mobile.

Promocyjne startery

To obecnie najniższe ceny usług komórkowych w Polsce. Startery z nowej promocji szybko pojawiły się na aukcjach Allegro. Od piątku na ich zdobycie mają też szansę czytelnicy Mobile Internet. Przeznaczono dla nich 400 sztuk. Ponadto takie same warunki dostaną ci, którzy przeniosą numer do mBank Mobile.
Oferowanie tak niskich cen umożliwia najbliższa obniżka stawek za kończenie połączeń w sieciach komórkowych (MTR). Teoretycznie od 1 lipca, a w praktyce w sierpniu, spadną one z 22,68 gr za minutę do 16,77 gr za minutę.
– Czekamy, co stanie się po lipcowej obniżce stawek, czy wybuchnie kolejna wojna cenowa – mówi w wywiadzie dla agencji PAP Maciej Witucki, prezes grupy Telekomunikacja Polska.
Wprowadzenie ciekawych ofert zapowiada Tomasz Gniewek, szef Carrefour Mobile. Nie ujawnia jednak szczegółów ani terminów. CM Podobnie jak mBank Mobile działa z wykorzystaniem sieci Polkomtelu. W lipcu na rynku ma pojawić się sieć w Rodzinie działająca w ramach CenterNetu. Ojcowie redemptoryści zachęcali słuchaczy Radia Maryja do korzystania z tej sieci, dodając, że będzie miała tak tanie usługi, jak to tylko jest możliwe.
Z informacji GP wynika, że w wakacje nie należy spodziewać się nowych taryf przedpłaconych w sieci Play, Orange i Plus (Simplus). Użytkownicy taryfy Tak Tak w sieci Era liczą, że i tu nastąpią zmiany podstawowych cen usług, tak by – podobnie jak w siostrzanej sieci Heyah i u innych operatorów – i w cenniku Tak Tak pojawiła się stawka 29 gr za minutę rozmowy.
– Bez komentarza – mówi pytany o zmiany w Tak Tak Grzegorz Bors, dyrektor w Polskiej Telefonii Cyfrowej.

Klienci będą odchodzić

Nasi rozmówcy podkreślają jednak, że jeśli w wyniku zniesienia od 6 lipca opłaty za przeniesienie numeru oraz wprowadzenie w tym dniu przepisów umożliwiających przeniesienie numeru do innej sieci do 24 godzin lawinowo i trwale wzrośnie liczba odejść klientów z największych sieci, to może dojść do gwałtownych ruchów cenowych.
RODZINA I PRZYJACIELE W ERZE
Od 1 lipca w sieci Era będzie dostępna usługa typu rodzina i przyjaciele, w której do sześciu osób może rozmawiać ze sobą za stałą opłatę (15 zł miesięcznie dla dwóch osób, 10 zł każda następna). Każdy uczestnik grupy ma do dyspozycji 2000 minut miesięcznie. Za usługę dla całej grupy płaci jedna osoba. Musi być abonentem.