Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Grupa Lotos zamierzają wziąć udział w najbliższych rundach konkursów na koncesje poszukiwawcze na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.
Jesienią rozpoczyna się 20 runda koncesyjna, w ramach której władze Norwegii przydzielają nieodpłatnie koncesje na poszukiwania ropy i gazu ziemnego. Do 4 października mogą zgłaszać się firmy chętne do przejęcia koncesji pozostałych po poprzednich rundach. W listopadzie mija termin zgłaszania udziału w konkursie na nowe regiony poszukiwawcze. Zamierzają w nim wystartować Lotos i PGNiG.
- Nie wykluczamy, że będziemy się ubiegać o koncesję razem z Lotosem - mówi Mirosław Dobrut, wiceprezes PGNiG.
- Prowadzimy rozmowy z zarządem PGNiG o różnych zakresach współpracy, w tym zabezpieczenia potrzeb energetycznych gdańskiej rafinerii, zagospodarowania złóż gazu na szelfie Morza Bałtyckiego i projektów na szelfie Morza Norweskiego - przyznaje Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos.
- Za około 4-6 tygodni będziemy mogli podać jakieś konkrety - dodaje.
Paliwowa spółka kupiła w tym roku 10-proc. udział w polu naftowym YME, z którego od IV kwartału 2009 r. spółka ma pozyskiwać 3 tys. baryłek ropy dziennie. Do 2012 roku z szelfu norweskiego Lotos chce pozyskiwać 10 tys. baryłek dziennie. Obecnie należący do Grupy Lotos Petrobaltic wydobywa na szelfie Morza Bałtyckiego 7 tys. baryłek dziennie. Oprócz szelfów norweskiego i polskiego spółka interesuje się też litewskimi obszarami szelfu Morza Bałtyckiego. Strategia Lotosu zakłada, że po 2012 roku własne wydobycie ropy naftowej będzie zaspokajało 10 proc. zapotrzebowania gdańskiej rafinerii. W 2015 roku udział własnego surowca ma wzrosnąć do 20 proc.
- Finansowanie działalności inwestycyjnej nie będzie zakłócało programu rozbudowy rafinerii - zapewnia Paweł Olechnowicz.
Na norweskim szelfie obecne jest też PGNiG. Spółka kupiła w 2007 roku 12 proc. udziałów w złożach Skarv, Snad i Idun. Udokumentowane, wydobywalne zasoby tego złoża obejmują 16,8 mln m3 ropy oraz 48,3 mld m3 gazu. W chwili obecnej złoże to weszło w fazę zagospodarowania i przygotowania do produkcji. Ogólne nakłady na projekt wynoszą około 4,6 mld dol. Udział PGNiG Norway w tych wydatkach wyniesie 12 proc., czyli niespełna 600 mln dolarów. Pozostałe 88 proc. wydatków pokryją pozostali udziałowcy projektu Skarv, czyli spółki StatoilHydro (36 proc.), BP (24 proc.) oraz E.ON Ruhrgas (28 proc.). Zgodnie z planem zagospodarowania złoża, wydobycie gazu i ropy naftowej rozpocznie się w 2011 roku.
Docelowo PGNiG chce wydobywać z szelfu norweskiego 3 mld m3 gazu rocznie. Obecne udziały w złożach zapewniają ok. 0,5 mld m3 rocznie.