Kontrakt stanowi zrewidowaną wersję umowy, zawartej przez oba kraje jeszcze w 1997 roku i zawieszonej po interwencji USA w Iraku w 2003 roku. Wówczas kontrakt ten opiewał na 1,2 mld USD.

Umowa, podpisana wczoraj w Chinach przez irackiego ministra ds. ropy naftowej Husajna asz-Szahristaniego, zakłada udział największego chińskiego koncernu naftowego China National Petroleum Corp. w rozbudowie i eksploatacji irackiego pola naftowego Ahdab, gdzie wydobycie ma zostać zwiększone do 110 tysięcy baryłek ropy dziennie.

Kontrakt opiewa na 20 lat po rozpoczęciu eksploatacji złoża za trzy lata

Kontrakt opiewa na 20 lat po rozpoczęciu eksploatacji złoża za trzy lata. Rzecznik chińskiego koncernu Liu Weijiang (Liou Wej-dziang) odmówił dziś podania jakichkolwiek dalszych szczegółów na temat kontraktu.

Pierwotny iracko-chiński kontrakt był zawarty z reżimem Saddama Husajna, wbrew sankcjom ONZ, zakazującym bezpośrednich układów z Bagdadem.

Podpisana wczoraj renegocjowana wersja kontraktu to pierwszy przypadek honorowania przez nowy rząd Iraku porozumienia, zawartego przez reżim Saddama.

Pola naftowe Ahdab leżą w zdominowanej przez szyitów prowincji Wasit, około 160 km na południowy wschód od Bagdadu.