15 września ruszą pierwsze konkursy o dotacje z tzw. Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy - dowiedziała się GP. Chodzi o 1 mld zł wsparcia, które przyznała Szwajcaria.
Otwiera się kolejny budżet, z którego samorządy i przedsiębiorcy będą mogli pozyskać pieniądze na inwestycje. Mowa o ok. 1 mld zł (blisko 500 mln franków szwajcarskich), które Polsce przyznała Szwajcaria. To część pomocy finansowej tego państwa dla członków UE, którzy przystąpili do wspólnoty w 2004 roku. Łącznie ma trafić do nich ok. 1 mld franków.
Dotacje są adresowane przede wszystkim do samorządów. Około 40 proc. szwajcarskich pieniędzy ma zostać wydanych na inwestycje w czterech regionach Polski południowo-wschodniej (województwa: lubelskie, podkarpackie, małopolskie i świętokrzyskie). Większość środków została przeznaczona na wsparcie ochrony polskiej granicy wschodniej, ochronę środowiska (m.in. odnawialne źródła energii), transport, ochronę zdrowia oraz poprawę dostępu sektora małych i średnich firm do kapitału. Dodatkowo 12 mln franków zostanie przeznaczonych na stypendia dla polskich studentów oraz młodych naukowców na szwajcarskich uczelniach wyższych.
- Od 15 września zainteresowane podmioty będą mogły składać wnioski o dotacje w dwóch obszarach: wsparcie dla regionów oraz na inwestycje na wschodniej granicy - mówi GP Janusz Mikuła, wiceminister rozwoju regionalnego.
Dodaje, że jest nie wiadomo, jaka część środków będzie przekazana na pierwsze konkursy. Będzie to zależeć od tego, jak dużo atrakcyjnych projektów zostanie zgłoszonych.
Konkursy będą dwuetapowe. Najpierw beneficjent składa kilkustronicowy opis planowanej inwestycji, a dopiero po jej zatwierdzeniu przez Szwajcarów - resztę dokumentacji.
Według wiceministra, konkursy w pozostałych obszarach wsparcia zostaną uruchomione po zakończeniu prac nad dokumentacją. Wyjątkiem może być działanie związane z dostępem sektora MSP do kapitału.
- Możliwe, że te pieniądze trafią do Krajowego Funduszu Kapitałowego. Rozmawiamy na ten temat z resortem gospodarki - mówi Janusz Mikuła.
Wysokość dofinansowania w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy zależy od planowanej inwestycji i beneficjenta. Na projekty ekologiczne będzie można dostać nawet 100-proc. grant, natomiast wsparcie dla sektora prywatnego wyniesie maksymalnie 60 proc.
Dotacje są adresowane przede wszystkim do samorządów. / ST