Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła dziś stopy procentowe na niezmienionym poziomie, podał Narodowy Bank Polski.

Dziesięciu ankietowanych przez agencję ISB ekonomistów zgodnie oczekiwało utrzymania obecnie obowiązujących parametrów polityki pieniężnej w sierpniu. Ich zdaniem, maksymalnie jedna podwyżki stóp nastąpi dopiero po wakacjach.

RPP podwyższała stopy procentowe o 25 pb w kwietniu, czerwcu, sierpniu i listopadzie 2007 roku oraz w styczniu, lutym, marcu i czerwcu br. Obecnie główna stopa referencyjna wynosi 6,0%.

Wzrost gospodarczy Polski w II kw. 2008 r. wyniesie ponad 5,6%, które przewiduje resort finansów, wynika ze środowej wypowiedzi członka Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Mariana Nogi. Jego zdaniem wzrost PKB będzie "prawie na pewno" wyższy niż 5,6%, a w całym roku wyniesie 5,4-5,5%.

Po odczytaniu przez prezesa NBP, Sławomira Skrzypka komunikatu po posiedzeniu RPP członkowie Rady odpowiadali na pytania dziennikarzy.

Główna uwaga skupiła się na problemie wzrostu gospodarczego oraz inflacji

"W IV kw. 2007 r. wzrost PKB wyniósł 6,5%, w I kw. br. 6,1% i wszyscy czekamy na piątkowy komunikat Głównego Urzędu Statystycznego. Resort finansów oczekuje 5,7-proc. wzrostu, a czerwcowa projekcja inflacji ok. 5,0%. Jednak od tego czasu analitycy NBP zweryfikowali swoje prognozy na 5,6%. Ja uważam, że może to być prawie na pewno 5,6%, a może nawet więcej" - powiedział Noga podczas konferencji prasowej.

Dodał, że w całym roku oczekuje wzrostu PKB na poziomie 5,4-5,5% wobec przewidywanych przez resort finansów 5,5%.

Członek Rady odniósł się także do problemu wysokiej inflacji

"Szczyt inflacji nastąpi w sierpniu i może wynieść ok. 5,1%, później drugi nastąpi w grudniu-styczniu, ale raczej nie przekroczy 5,0%. Później zaczniemy schodzić z inflacją i 2,5-proc. cel osiągniemy w połowie 2010 r." - powiedział Noga.

Inflacja konsumencka wyniosła w lipcu 4,8% r/r wobec 4,6% w czerwcu. Cel inflacyjny banku centralnego to 2,5% +/- 1 pkt proc.

Zgodnie z oczekiwaniami, RPP utrzymała w sierpniu stopy procentowe na niezmienionych poziomach, choć podtrzymała opinię sprzed miesiąca, według której istnieje zagrożenie tzw. efektami drugiej rundy, a okres powrotu inflacji do celu może ulec pewnemu wydłużeniu. Ponownie nie wykluczyła więc, że niezbędne będzie dalsze zacieśnienie polityki pieniężnej. RPP zwraca jednak uwagę, że obniżające się stopniowo tempo wzrostu PKB i ograniczenie popytu na pracę oraz pogarszająca się sytuacja finansowa przedsiębiorstw powinny łagodzić presję płacową, a w konsekwencji także presję inflacyjną.

Główny Urząd Statystyczny opublikuje dane o PKB za II kw. w piątek, 29 sierpnia, o godz. 10.00.