Resort finansów powinien zastanowić się nad zwiększeniem emisji obligacji na rynku zagraniczne, wynika ze środowej wypowiedzi wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka. Jego zdaniem, jest to zdecydowanie korzystniejsze, niż drenowanie spółek Skarbu Państwa.

"Premier Tusk zapowiedział, że zasadą powinno być wypłacanie dywidendy, ale pytaniem jest, w jakiej wysokości, bo trzeba pamiętać, że jednoosobowe spółki Skarbu Państwa płacą jeszcze taki 15-proc. podatek, poza normalnym 19-proc. Tak więc z natury rzeczy dużo bardziej zasilają budżet niż każda inna firma" - powiedział Pawlak w środowym wywiadzie dla TVN CNBC Biznes.

Niewątpliwie jednak trudna sytuacja budżetu wymusza pewne potrzeby, ale trzeba ocenić i oszacować, jaką część zysku zatrzymać w spółce. Wicepremier uważa bowiem, że wypłacanie każdorazowo 100% zysk demotywuje zarządy, które nie mogą korzystać z owoców swojej pracy.

"Oczywiście, w trudnych czasach jest potrzeba nieco większej dywidendy, ale należy zastanowić się, kto może łatwiej pożyczyć pieniądze - czy przedsiębiorcy, czy może budżet. I, w moim przekonaniu, w takiej sytuacji powinniśmy się rozglądać za możliwością uplasowania np. obligacji na rynku międzynarodowym, np. w euro, tak, aby przyciągać do naszego kraju kapitał z rynków międzynarodowych" – powiedział Pawlak.

Decyzję zarządu PKO BP skrytykowali prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Sławomir Skrzypek oraz Komisja Nadzoru Finansowego (KNF)

Według niego, byłoby to najrozsądniejszym rozwiązaniem i pozwoliłoby Polsce utrzymać pozytywny wzrost gospodarczy. Zapytany natomiast o rozmowy wewnątrz koalicji, Pawlak ostrzegł, że Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL) "nie będzie akceptować nieodpowiedzialnych działań" i liczy, że jego opinia będzie uwzględniona przez premiera Donalda Tuska.

PKO BP podał w poniedziałek, że zarząd banku zarekomenduje zwyczajnemu walnemu zgromadzeniu (ZWZ), które odbędzie się 30 czerwca, przeznaczenie 2880,00 mln zł z zysku za 2008 r. na dywidendę, co oznacza wypłatę w wysokości 2,88 zł na akcję. Zysk PKO BP za ub.r. wyniósł 2881,26 mln zł. Jeszcze w tym roku bank chce przeprowadzić emisję akcji o wartości do 5 mld zł, co pozwoli mu odbudować kapitał. Na ZWZ zarząd zarekomenduje bowiem emisję do 650 mln akcji (obecnie kapitał banku dzieli się na 1 mld akcji).

Decyzję zarządu PKO BP skrytykowali we wtorek prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Sławomir Skrzypek oraz Komisja Nadzoru Finansowego (KNF).