Prezes PKO BP Jerzy Pruski poinformował na poniedziałkowej konferencji prasowej, że zarząd banku planuje emisję nowych akcji z prawem poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy o wartości do 5 mld zł.

W projektach uchwał na walne zgromadzenie, zwołane na 30 czerwca, zarząd PKO BP zaproponował emisję do 650 mln akcji serii D.

"Najpierw chcielibyśmy przeprowadzić podwyższenie kapitału. Później decydować o wypłacie dywidendy dla akcjonariuszy. Jeżeli nowa emisja zakończy się powodzeniem, wtedy będzie można wypłacić dywidendę" - podkreśliła w rozmowie z PAP wiceszefowa resortu skarbu.

"Kwestia parametrów transakcji jest otwarta, uzależniona przede wszystkim od warunków rynkowych. Ministerstwo Skarbu Państwa oczekuje również na opinię rady nadzorczej PKO BP w sprawie wypłaty dywidendy za 2008 rok" - dodała.

PKO BP poinformował o planach wypłaty z zysku netto za 2008 rok 2,88 zł dywidendy na akcję, co oznacza, że do akcjonariuszy trafiłby prawie cały zeszłoroczny zysk netto banku. Wcześniej zarząd rekomendował, by bank nie wypłacał dywidendy za 2008 rok.