Jej zdaniem, więcej prywatnych inwestycji w tym sektorze pozwoliłoby Polsce szybciej wyjść z kryzysu.

Huebner uważa, że kierunek, w jakim należy podążać, wyznacza unijny pakiet energetyczno-klimatyczny. "Stawia on przed nami wyzwania, z którymi musimy się zmierzyć" - powiedziała. Wyjaśniła, że chodzi m.in. o zwiększenie efektywności energetycznej oraz poszukiwanie nowych źródeł energii.

Tymczasem z badań Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan - które cytowano na konferencji - wynika, że polscy przedsiębiorcy nie są zainteresowani sprawami związanymi z ochroną środowiska.

Zdaniem ministra środowiska Macieja Nowickiego, wielkość wszystkich inwestycji w Polsce związanych z tym sektorem to ok. 6- 7 proc.

"Od dwóch lat przestrzegamy przedsiębiorców, że ceny energii będą coraz wyższe. Pomimo to jedynie 6 proc. z nich obawia się wzrostu kosztów prowadzenia działalności gospodarczej w związku z podwyższaniem norm dotyczących ochrony środowiska. 63 proc. uważa, że sprawa ich nie dotyczy" - powiedziała Daria Kulczycka z Lewiatana. Dodała, że 40 proc. regulacji unijnych jest związane właśnie z ochroną środowiska.

Zdaniem ministra środowiska Macieja Nowickiego, wielkość wszystkich inwestycji w Polsce związanych z tym sektorem to ok. 6- 7 proc.

Huebner podczas konferencji mówiła, że inwestycje związane z sektorem ochrony środowiska są "sporą częścią" gospodarki Unii Europejskiej. Dodała, że prawie połowa z wartego ok. biliona euro rocznie rynku, to biznes francuski i niemiecki. Polskie firmy nie są na nim prawie w ogóle obecne.

Przypomniała, że w latach 2007-2013 Unia Europejska oferuje w ramach polityki spójności na inwestycje związane z ochroną środowiska ok. 105 mld euro.