Pod koniec ubiegłego tygodnia Pawlak uczestniczył w Petersburgu w XIII Międzynarodowym Forum Ekonomicznym. Rosyjski Sbierbank w konsorcjum z austriacko-kanadyjskim koncernem Magna ma przejąć wkrótce kontrolę nad Oplem; w Polsce zlokalizowane są dwie fabryki Opla - w Gliwicach i Tychach.

"W czasie spotkania w Petersburgu miałem okazję rozmawiać zarówno z panem prezesem Sbierbanku Germanem Grefem, jak i jego zastępcą, który odpowiada za inwestycje międzynarodowe. Są oni zainteresowani nie tylko sprawami Opla, ale szerzej wchodzeniem w inwestycje w Polsce" - podkreślił szef resortu gospodarki.

"Sbierbank przyjmuje strategię umiędzynarodowienia" - dodał.

"Rosyjski bank rozgląda się za inwestycjami dotyczącymi rynku finansowego"

Według wicepremiera, rosyjski bank "rozgląda się" za inwestycjami dotyczącymi rynku finansowego. "Niewątpliwie rosyjskie firmy rozglądają się po okolicy, by zdywersyfikować działalność, ponieważ na samym rynku rosyjskim jest bardzo duża niepewność" - ocenił.

"Opel w Polsce realizuje nową inwestycję, co do której może też ubiegać się o wsparcie ze środków europejskich. W tym kontekście wydaje się, że fabryka ma szanse na rozwój. Ma dobre podstawy do tego, żeby rozwijać produkcję nowego modelu Astra 4" - podkreślił dziś Pawlak.