Występ angielskich sportowców na olimpiadzie był najlepszym w tym stuleciu. Brytyjczycy zdobyli 19 złotych medali i uplasowali się na czwartym miejscu w medalowej tabeli. Cztery lata temu, w Atenach reprezentanci królestwa uzbierali dziewięć złotych krążków.

Huczna impreza odbędzie się w niedzielę przed Pałacem Buckingham. Podczas gdy w Chinach trwać będzie ceremonia zamknięcia igrzysk, Anglicy rozpoczną odliczanie do otwarcia olimpiady w Londynie w 2012 roku. Londyn spodziewa się udziału 40,000 uczestników w niedzielnej fecie.

Centrum wydarzeń będzie reprezentacyjna aleja The Mall, używana podczas królewskich procesji oraz świąt narodowych.

Królowa Elżbieta pogratulowała sportowcom i powiedziała, że oczekuje olimpiady w Londynie.

"Złoty triumf reprezentantów Wielkiej Brytanii inspiruje tych, którzy przez najbliższe cztery lata będą ciężko pracowali na to, by igrzyska w Londynie były błyszczącym przykładem olimpijskiego sukcesu" - powiedziała.

Sebastian Coe, przewodniczący londyńskiego komitetu organizacyjnego, były medalista olimpijski biegu na 1500 m dodał, że oczy świata skierują się teraz na stolicę Wielkiej Brytanii.

"Mam nadzieję, że atmosfera na the Mall, jak i w całym Zjednoczonym Królestwie, będzie elektryzująca. To moment, z którego możemy być dumni" - wyznał.

Premier Gordon Brown i burmistrz miasta Boris Johnson są w Pekinie. Johnson będzie odbierał olimpijską flagę w imieniu Londynu, podczas gdy amerykańska gwiazda pływania, Michael Phelps zajmie centralne miejsce w angielskiej stolicy.

Phelps, który zdobył osiem złotych medali w Pekinie, powiedział, że jest pewnien, iż Londyn stanie na wysokości zadania.

"Wiem, że będzie absolutnie zdumiewająco. Wybiegam myślami w przyszłość - za cztery lata wrócę tu pływać" - wyznał w telewizji Sky.

Wspaniałe wystąpienie brytyjskich sportowców w Pekinie poruszyło naród i zwiększyło zainteresowanie olimpiadą w 2012 roku, po wcześniejszych narzekaniach jak dużo będzie kosztować organizacja igrzysk.

W niedzielę, zespół akrobatów Królewskich Sił Lotniczych (RAF) podczas przelotu nad Pałacem Buckingham zostawi dymny ślad w narodowych kolorach - czerwonym, niebieskim i białym.

Ponad 400 flag zostanie wciągniętych w całej Brytanii, od najbardziej wysuniętego na południe punktu - Land's End do wyspy Unst, najdalszego skrawku kraju na północy, na szkockim wybrzeżu.

Chóry zaprezentują tradycyjne pieśni w 14 miastach, włączając "Danny Boy" w Irlandii Północnej. Występy zaplanowano w kościołach, bibliotekach, muzeach i parkach - organizatorzy mają nadzieję, że będzie to największe w kraju śpiewanie.

We wschodnim Londynie odbędzie się natomiast impreza uliczna, w stylu z roku 1948, by przypomnieć czas, kiedy miasto było organizatorem igrzysk. Będą zatem ubrania w stylu vintage, popołudniowa herbata i powojenna muzyka.

Tuziny gigantycznych telebimów ustawionych w całym kraju pozwolą Brytyjczykom oglądać ceremonię przekazania olimpijskiej flagi z Pekinu do Londynu.