Na prawie 60 miliardów złotych są zadłużeni Polacy - wynika z raportu o długach opracowanego przez Krajowy Rejestr Długów (KRD). Zalegamy z płatnościami m.in. wobec banków, spółdzielni mieszkaniowych, za mandaty, prąd, gaz oraz telefon.

Z raportu przysłanego w piątek PAP wynika, że 59,2 miliarda złotych wynoszą nieuregulowane w terminie zobowiązania konsumentów i przedsiębiorców z całego kraju.

Największe zaległości mamy wobec banków - ponad 29,8 mld zł. Są to niespłacone w terminie raty wraz z odsetkami.

Następne 19,14 mld zł - to zaległe podatki do skarbu państwa. Rekordzistami pod tym względem są mieszkańcy województwa mazowieckiego - 3,69 mld zł, śląskiego - 3,39 mld zł. Najmniejsze zadłużenie jest w województwie podlaskim - 209 mln zł.

Na kwotę 8,41 mld zł opiewają niespłacone podatki i opłaty lokalne stanowiące dochody gmin. W tej dziedzinie przoduje Warszawa, Kraków, Łódź, Szczecin i Wrocław.

206 mln zł - to zaległe płatności za mandaty. Najczęściej dotyczą one jazdy "na gapę" w komunikacji miejskiej, międzymiastowej i pociągami.

Z raportu wynika, że najwięcej dłużników mieszka w województwach śląskim i mazowieckim

Zadłużenie lokatorów oraz najemców lokali z tytułu niezapłaconego czynszu wynosi ok. 1,53 mld zł i nieznacznie spadło w ostatnim roku. Za niezapłacony rachunek za prąd i gaz - średnie zadłużenie konsumentów, wynosi nieco ponad 1000 zł i jest aż 26 razy niższe do przeciętnego długu przedsiębiorców, którzy zalegają z opłatami na rzecz zakładu energetycznego czy gazowni.

W przypadku telefonii stacjonarnej, klienci-dłużnicy zalegają średnio na ponad 1000 zł, a przedsiębiorcy ponad 2,5 tys. zł. Gorzej jest z telefonami komórkowymi; dłużnicy indywidualni są średnio winni 1643 zł. W przypadku zadłużonych przedsiębiorców suma ta wynosi aż 4789 zł.

Z raportu wynika, że najwięcej dłużników mieszka w województwach śląskim i mazowieckim. Są oni winni - 10 mld zł. Za nimi jest Wielkopolska (6 mld), województwo dolnośląskie (ponad 5 mld zł) i pomorskie (ponad 4 mld zł).

KRD opracował pierwszy kompleksowy raport o poziomie zadłużenia Polaków

Wśród zadłużonych konsumentów dominują zdecydowanie mężczyźni, stanowiący aż 2/3 dłużników.

KRD opracował pierwszy kompleksowy raport o poziomie zadłużenia Polaków. Analiza powstała we współpracy i przy wykorzystaniu informacji gromadzonych przez Narodowy Bank Polski, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz danych pochodzących z Krajowego Rejestru Długów.

Krajowy Rejestr Długów to biuro informacji gospodarczej w Polsce, działające od 4 sierpnia 2003 r. Posiada największą własną bazę zadłużonych konsumentów i przedsiębiorców. Rejestr współpracuje m.in: z bankami, firmami leasingowymi, zakładami energetycznymi i gazowniczymi.