We wtorek rząd zajął się projektem ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego u pracodawców. Projekt zawiera rozwiązania z tzw. pakietu antykryzysowego. Briefing w tej sprawie ma odbyć się w Stalowej Woli.

"Dziś rząd po raz kolejny zajmie się tym, co lubi najbardziej, konferencją prasową i ogłaszaniem publicznym kolejnych wspaniałych rozwiązań, tylko że po raz kolejny pozostaje pytanie: kiedy naprawdę jakieś rozwiązanie zostanie przyjęte?" - mówiła na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie wiceszefowa PiS Aleksandra Natalli-Świat.

"My mamy kilka bardzo konkretnych pytań, których - mam wrażenie - ten rząd nie lubi: gdzie rząd znajdzie brakujące w budżecie prawdopodobnie ok. 30 mld zł? Czy zostanie zachowana fabryka Opla w Tychach i Gliwicach? Kiedy tak naprawdę rozpocznie się budowa autostrady A1? Kto kupił stocznię w Gdyni i Szczecinie?" - pytała posłanka.

"Dzisiaj będziemy mieli prawdopodobnie kolejną odsłonę, śliczną konferencję prasową i kolejne zapewnienia"

"Chcielibyśmy usłyszeć odpowiedzi na te pytania przed wyborami" - zaznaczyła. "Niestety, rzeczywistość nie czeka" - przestrzegała posłanka PiS i podkreśliła, że rośnie bezrobocie.

Według Natalli-Świat wzrost na poziomie 0,8 proc. PKB w pierwszym kwartale to sukces polskiej gospodarki "osiągnięty pomimo działań rządu". Jak mówiła, nie ma bowiem "żadnych efektywnych skutków" planu stabilizacyjnego ogłoszonego przez rząd na jesieni.

Natalli-Świat zaznaczyła, że nie wiadomo, co konkretnie przyjmie rząd, kiedy zmiany te wejdą w życie i czemu jest ich tylko kilka, a nie trzynaście. "Dzisiaj będziemy mieli prawdopodobnie kolejną odsłonę, śliczną konferencję prasową i kolejne zapewnienia. Rząd będzie mówił o kolejnym sukcesie i szybkim efektywnym działaniu" - mówiła. "Ale ile z nich jest naprawdę zrealizowanych? Bo większość niestety nie" - powiedziała.

Rządowy pakiet antykryzysowy to 13 punktów dotyczących zmian w prawie pracy, podpisanych przez związki zawodowe i pracodawców w końcu marca

Rządowy pakiet antykryzysowy to 13 punktów dotyczących zmian w prawie pracy, podpisanych przez związki zawodowe i pracodawców w końcu marca. W połowie maja z pracodawcami i związkami na temat pakietu rozmawiał premier Donald Tusk, ogłaszając wstępne porozumienie partnerów społecznych i rządu w sprawie jego wspólnej realizacji.

Tusk zapowiedział wówczas, że zaraz po wakacjach może wejść w życie specustawa zapewniająca płatne urlopy postojowe dla pracowników firm zagrożonych zwolnieniami grupowymi z powodu kryzysu. Źródłem finansowania wynagrodzeń w czasie urlopów postojowych ma być m.in. Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Szanse na szybkie wejście w życie mają także elastyczne rozwiązania dotyczące rozliczania czasu pracy. Wstępne ustalenia przewidywały rozliczenia czasu pracy w ciągu 12 miesięcy oraz możliwość zawierania umów na czas określony na okres 24 miesięcy.

W porządku obrad wtorkowego posiedzenia rządu przesłanym rano przez CIR znajduje się 5 punktów, o połowę mniej niż w porządku udostępnionym dziennikarzom w poniedziałek. Jeszcze we wtorek po posiedzeniu rządu premier udaje się do Stalowej Woli. W sobotę szef rządu zapowiadał, że właśnie w Stalowej Woli, we wtorek, przedstawione zostaną szczegóły pakietu antykryzysowego.