Sukcesy siatkarzy wpływają na wzrost zainteresowania tą dyscypliną zarówno ze strony młodych ludzi, jak również mediów i sponsorów.
Prestiż rozgrywek w siatkówce mężczyzn wykorzystywany jest w dużej mierze przez głównego sponsora reprezentacji - operatora sieci Plus, firmę Polkomtel, której marka kojarzona jest, oprócz sieci telefonii komórkowej, właśnie z siatkówką.
Biorąc pod uwagę historyczne osiągnięcia polskiej kadry - szczególnie reprezentacji mężczyzn, siatkówka będzie tą dyscypliną, która utrzyma swoją wysoką pozycję. W Polsce działa około 680 klubów siatkarskich. Do popularności dyscypliny przyczyniają się historyczne sukcesy polskich siatkarzy, jak choćby złoto na igrzyskach w Montrealu w 1976 roku czy brązowe medale siatkarek przywiezione z Meksyku w roku 1968 oraz sukcesy na arenie międzynarodowej (wicemistrzostwo świata w piłce siatkowej mężczyzn w 2006 roku) i europejskiej (dwukrotne mistrzostwo Europy w piłce siatkowej kobiet - w 2003 i 2005 roku).
W najbliższym czasie polską siatkówkę czeka jeszcze większy rozkwit. Ma się do tego przyczynić organizacja przez Polskę Mistrzostw Europy w Piłce Siatkowej Kobiet w przyszłym roku oraz Mistrzostw Europy w Piłce Siatkowej Mężczyzn w roku 2011. W planach jest także organizacja mistrzostw świata w 2014 roku.
W Polsce istnieją trzy ośrodki kształcące przyszłych reprezentantów. Pierwszym z nich jest szkoła w Spale kształcąca przyszłą reprezentację mężczyzn, drugim natomiast szkoła w Sosnowcu kształcąca kadrę żeńską. W Łodzi jest ośrodek przeznaczony do całorocznego szkolenia siatkarzy plażowych.