Z uwagi na ogrom zniszczeń, odbudowy lub naprawy obiektów i instalacji oraz prace związane z usuwaniem zniszczeń w przyrodzie, szkody mogą być sfinansowane nawet do 100 proc. ich wartości - podał w środowym komunikacie NFOŚiGW.

Fundusz dofinansuje m.in: zbiórki oraz magazynowanie odpadów zawierających azbest (w tym szczególnie porozrzucane i zniszczone przez wichury dachy pokryte płytami azbestowymi), szybkie remonty oraz odbudowę urządzeń hydrotechnicznych, oczyszczalni ścieków, zniszczonych kotłowni czy uszkodzonych sieci kanalizacyjnych.

Jak podał NFOŚiGW, finansowanie przedsięwzięć realizowane będzie m.in. poprzez: samorządy i ich związki oraz służby ochrony środowiska, a także podmioty i służby odpowiedzialne i zaangażowane w usuwanie zagrożeń dla środowiska spowodowane wichurami i nawałnicami.

Ministerstwo rolnictwa na pomoc poszkodowanym przeznaczyło 15 mln zł. Jak powiedział we wtorek szef resortu Marek Sawicki, pieniądze będą wypłacane w postaci zasiłku socjalnego na wznowienie produkcji, remont maszyn i bieżące działania w gospodarstwie. Na jedno gospodarstwo przypadnie do 15 tys zł.

Zapowiedział, że resort uruchomi dodatkowo limity środków na kredyty klęskowe oraz kredyty preferencyjne tak, aby gospodarstwa poszkodowane w wyniku huraganu mogły z tych środków korzystać i odnowić swoją produkcję. Poza tym fundusz składkowy KRUS przeznaczył na wsparcie dla rolników i ich rodzin 1 mln zł. Wypłata będzie realizowana przez samorządy, za pomocą organizacji wyznaczonej przez fundusz.

Trąby powietrzne i nawałnice przeszły nad Polską w miniony weekend

Jak przypomniał minister, oprócz środków uruchomionych przez resort w ramach pomocy rolnikom, rząd wypłaca poszkodowanym odszkodowania.

We wtorek wicepremier Grzegorz Schetyna poinformował, że poszkodowani przez trąbę powietrzną otrzymają odszkodowania, które w pełni pokryją ich straty; dotychczas rząd przeznaczył na ten cel 25 mln zł. Koszty wypłacanych odszkodowań mają zamknąć się w kwocie 50 mln zł.

Premier Donald Tusk powiedział we wtorek, że "wszyscy, którzy stracili swoje domy w sposób całkowity, albo których domy zostały przez ten żywioł zdemolowane, otrzymają - zgodnie z szacunkiem biegłych potwierdzonym przez wojewodę - 100 procent zwrotu kosztów odbudowy lub naprawy domu". Tusk zaznaczył, że także ubezpieczeni otrzymają tę pomoc niezależnie od kwoty ubezpieczenia.

Trąby powietrzne i nawałnice przeszły nad Polską w miniony weekend.