Chodzi o cztery wiodące giełdy europejskie i amerykańskie: Deutsche Boerse, London Stock Exchange (LSE), NASDAQ OMX oraz New York Stock Exchange Euronext (NYSE Euronext). Pod koniec kwietnia zaproszeni przez MSP inwestorzy potwierdzili swoje zainteresowanie udziałem w prywatyzacji GPW.

"Intencją Ministerstwa Skarbu jest zakończenie pierwszego etapu prywatyzacji giełdy do końca tego roku" - zapewniła wiceszefowa resortu skarbu.

Strategia prywatyzacji GPW zakłada, że MSP zaprosi inwestorów branżowych do składania ofert na kupno do 73,82 proc. akcji GPW samodzielnie lub w konsorcjum z inwestorem finansowym.

MSP zastrzega możliwość sprzedaży inwestorowi branżowemu lub konsorcjum pakietu akcji mniejszego niż 73,82 proc., jednak powyżej 51 proc. akcji GPW.

W wyniku transakcji MSP zachowa udział w akcjonariacie GPW na poziomie 25 proc. plus jedna akcja. Zakończenie prywatyzacji jest planowane w perspektywie dwóch-trzech lat.

Do 22 czerwca inwestorzy mogą składać oferty wiążące ws. kupna udziałów w uzdrowiskach

Do 22 czerwca inwestorzy mają czas na składanie ofert wiążących w sprawie kupna udziałów w czterech uzdrowiskach - powiedziała Schmid.

Wyjaśniła, że chodzi o zakup ponad 92 proc. udziałów w uzdrowisku w Ustce, 89,5 proc. - w Kamieniu Pomorskim, 93 proc. - w Wieńcu Zdroju i około 86 proc. w Przerzeczynie Zdroju. Do dalszego etapu prywatyzacji tych spółek MSP dopuściło odpowiednio: trzech i dwóch inwestorów oraz po jednym w przypadku dwóch ostatnich uzdrowisk.

"W najbliższych dniach potencjalni inwestorzy przystąpią do due diligence, czyli badania stanu finansowego uzdrowisk, którymi są zainteresowani" - podkreśliła.

Schmid poinformowała, że resort skarbu odstąpił od negocjacji ze wszystkimi potencjalnymi inwestorami, którzy odpowiedzieli na zaproszenie w sprawie zakupu ponad 92 proc. udziałów w uzdrowisku Kraków Swoszowice. Było nim zainteresowanych siedem firm.

"Ministerstwo Skarbu będzie ponownie uruchamiać proces prywatyzacji tej spółki, oczekując lepszych ofert od inwestorów" - wyjaśniła Schmid.

Skarb Państwa posiada udziały w 25 uzdrowiskach, z czego 24 to jednoosobowe spółki SP; 20 proc. akcji ma natomiast w Przedsiębiorstwie Uzdrowiskowym Szczawnica.

Z prywatyzacji na razie mają być wyłączone uzdrowiska: Krynica- Żegiestów, Świnoujście, Ciechocinek, Lądek-Długopole, Kołobrzeg, Rymanów i Busko-Zdrój. Przewiduje to rozporządzenie ministra skarbu z 12 listopada 2008 roku w sprawie wykazu zakładów lecznictwa uzdrowiskowego prowadzonych w formie jednoosobowych spółek Skarbu Państwa, które nie będą podlegać prywatyzacji.

Spośród siedmiu spółek wyłączonych z prywatyzacji, jedna - uzdrowisko Krynica-Żegiestów - zakończyła 2008 rok ujemnym wynikiem finansowym netto w wysokości ok. 1,5 mln zł. Pozostałe sześć uzdrowisk odnotowały zysk w 2008 roku, podczas gdy 2007 rok zamknęły stratą.

Według resortu, w dalszej perspektywie wszystkie uzdrowiska powinny być sprywatyzowane.