Komisja nakazała Intelowi powstrzymanie praktyk handlowych, blokujących sprzedaż procesorów jego mniejszego konkurenta, firmy AMD (Advanced Micro Devices).

KE podkreśliła, że Intel (amerykańska spółka z siedzibą w Santa Clara w Kalifornii) udzielał nielegalnych rabatów producentom sprzętu komputerowego - firmom Acer, Dell, HP, Lenovo i NEC - w zamian za wyłączność lub prawie wyłączność w zaopatrywaniu ich w procesory. Nielegalne rabaty przyznawano też handlowi za sprzedawanie wyłącznie komputerów z procesami Intela.

Amerykańskiej firmie zarzucono też, że płaciła producentom za wstrzymywanie, bądź opóźnianie, wprowadzania na rynek komputerów z procesorami AMD.

KE wszczęła śledztwo przeciwko Intelowi na podstawie skargi AMD.

Unijna komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes podkreśliła, że przez wiele Intel szkodził milionom europejskich konsumentów, rozmyślnie blokując konkurencji dostęp do rynku.

Kara, nałożona na Intela jest najwyższą grzywną, orzeczoną przez Komisję Europejska wobec jednego przedsiębiorstwa.

Intel musi zapłacić grzywnę, wynoszącą 4,15 proc. obrotów tej firmy w 2008 roku, w ciągu trzech miesięcy.

Ukarana firma natychmiast zapowiedziała zaskarżenie niesłusznej - jej zdaniem - grzywny. Szef Intela Paul Otellini oświadczył, że decyzja Komisji Europejskiej była błędna, bowiem nie wzięto pod uwagę, jak silna jest konkurencja na rynku procesorów.

"Konsumenci nie doznali absolutnie żadnej szkody. Intel odwoła się do sądu" - powiedział Otellini, po czym dodał, że prawo UE nie zostało naruszone.