We wtorek Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie działań, których celem jest dywersyfikacja dostaw gazu ziemnego do Polski.

"Rząd uznaje budowę terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu za zgodną ze strategicznym interesem Polski, a zwłaszcza postulatem dywersyfikacji źródeł i dróg dostaw gazu ziemnego oraz zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego i gospodarczego państwa" - czytamy w komunikacie CIR.

Rada Ministrów zobowiązała ministra skarbu do sprawowania kontroli nad terminalem.

"Kontrolę taką zapewni przekazanie większościowych udziałów w spółce Polskie LNG Sp. záo.o. (spółka córka PGNiG - PAP) do OGP Gaz-System SA, którego akcje w 100 proc. należą do Skarbu Państwa i który nie jest przeznaczony do prywatyzacji" - wyjaśnia CIR. "Rząd uznał za konieczne podjęcie kroków w celu kontynuowania w 2009 r. i latach kolejnych budowy nowego falochronu w zespole portów Szczecin-Świonoujście. Jego budowa jest inwestycją niezbędną do funkcjonowania terminalu gazu skroplonego" - dodaje CIR.

W ubiegłą środę członek zarządu PGNiG Radosław Dudziński poinformował, że budowa terminalu w okolicy Szczecina może ruszyć najwcześniej w 2014 roku. "W tej chwili mamy poślizg wynikający ze współpracy z administracją terenową. Dotyczy on wydania warunków środowiskowych dla terminalu LNG" - wyjaśniał wówczas Dudziński.

Dokładny koszt inwestycji ma być znany na przełomie września i października, kiedy zakończy się przygotowywanie projektu technicznego.