"Podpisaliśmy ważne ustalenia, dotyczące m.in. takich spraw jak kwestie energetyczne, w tym dotyczące współpracy na rzecz wykorzystywania w sposób czysty, bezpieczny dla środowiska węgla i także w szerszym kontekście współpracy energetycznej" - powiedział Tusk na wspólnej konferencji prasowej z premierem Włoch Silvio Berlusconim.

Tusk zaznaczył, że z wielką satysfakcja wymienili z Berlusconim informacje dotyczące zwiększenia się zainteresowania włoskich inwestorów naszym rynkiem.

Berlusconi podkreślił, że obie delegacje podzieliły swe stanowiska jeśli chodzi o politykę zagraniczną i współpracę dwustronną.

"Wstaliśmy od stołu ustalając, że w najbliższej przyszłości Włochy przejdą (w relacjach z Polską) z trzeciego na drugie miejsce jeśli chodzi o partnerstwo handlowe i z piątego na czwarte miejsce, jeśli chodzi o naszą pozycję inwestycyjną" - powiedział szef włoskiego rządu.

Dodał, że bardzo wiele przedsiębiorstw włoskich już funkcjonuje w Polsce. Jak oświadczył, życzyłby sobie, aby stosunki polsko- włoskie zawsze były takie jak obecnie.