"Jeżeli obserwujemy dzisiaj sytuację na rynku, praktycznie we wszystkich segmentach kredytów mamy do czynienia z zaostrzeniem polityki banków (...). Zwiększają się wymagania wobec klienta, zmniejsza się stopniowo, coraz szybciej, dynamika kredytów. Mamy obawy, że jeszcze w tym roku ta dynamika może być zerowa lub ujemna. Chociaż na razie statystycznie nie wygląda to najgorzej. Wszystkie jednak symptomy wskazują na to, że idzie to w niewłaściwym kierunku" - powiedział Skrzypek we wtorek w "Sygnałach Dnia".

Podkreślił, że kredyt jest "istotną dźwignią dla rozwoju, zwłaszcza w sytuacji, kiedy obserwujemy znaczące spowolnienie. Akcja kredytowa może podtrzymać zarówno wydatki inwestycyjne, jak i konsumpcyjne, które budują podstawy wzrostu gospodarczego" - podkreślił Skrzypek.

Zaznaczył, że wszystkie kraje europejskie "praktycznie już weszły w recesję lub zbliżają się do tego momentu; w Polsce nadal możemy mówić o spowolnieniu - znaczącym, ale jednak spowolnieniu".

Prezes NBP pozytywnie ocenił przebieg poniedziałkowego spotkania z przedstawicielami banków komercyjnych, w którym udział wzięli także wiceminister finansów i zastępca przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. Celem spotkania była inauguracja prac nad zaproponowanym przez NBP "Paktem na Rzecz Rozwoju Akcji Kredytowej".

"Było to pierwsze spotkanie; bardzo pozytywnie odbieram jego przebieg. Jest wola współpracy w tym obszarze" - powiedział Skrzypek.

Szef NBP wyjaśnił, że tematem były m.in. wymogi i regulacje, które Komisja Nadzoru Finansowego nakłada na system bankowy; "szczególnie mówiono o wymogach kapitałowych".

"Po stronie Ministerstwa Finansów szeroko rzecz określając - od obszaru gwarancji do Planu Stabilności i Rozwoju, które są ogłoszone w listopadzie i są oczekiwania, że elementy tego planu zostaną wdrożone".

"Są to ważne kwestie, które będą dyskutowane na Komitecie Stabilności Finansowej, wobec ogromnej woli zarówno po stronie NBP, jak i Ministerstwa Finansów, dla zwiększenia akcji kredytowej na rzecz podtrzymania słabnącego wzrostu gospodarczego" - mówił Skrzypek.

Zapowiedział, że w maju odbędzie się konkretne robocze spotkanie, w którym mają wziąć udział członkowie zarządu odpowiedzialni za akcję kredytową w określonych bankach. "Będziemy rozmawiali o konkretnych instrumentach" - zaznaczył.