"Agencja Rozwoju Przemysłu prowadzi działalność naprawczą i restrukturyzacyjną w wielu spółkach Skarbu Państwa, ale do tego potrzebuje zabezpieczenia kapitałowego" - powiedział rzecznik resortu skarbu Maciej Wewiór.

Kapitał Agencji ma być również podwyższony o wartość spółek: Centrum Bankowo-Finansowe w Warszawie, Zakład Tworzyw Sztucznych ARTGOS w Brzozowie, Morpak w Gdańsku, Zakłady Sprzętu Motoryzacyjnego Polmo w Brodnicy, Przedsiębiorstwo Obrotu Samochodowymi Częściami Zamiennymi Polmozbyt w Jelczu - Laskowicach, Grupę Holdingową Bumar-Waryński w Warszawie.

Ponadto na liście spółek znalazły się: Regionalny Fundusz Gospodarczy w Częstochowie, Towarzystwo finansowe Silesia w Katowicach, Centrum Badawczo-Konstrukcyjne Obrabiarek w Pruszkowie, Polskie Linie Oceaniczne, Zakład Odzieżowy Modar, Zakłady Przemysłu Owocowo-Warzywnego "Pektowin" w Jaśle, Nitroerg w Bieruniu, Stomil - Poznań, Stocznia Remontowa "Nauta" w Gdyni, Gdańskie Zakłady Elektroniczne Unimor, Zakład Narzędziowy w Świdniku oraz Agencja Rozwoju Lokalnego w Jaworznie.

"W obecnym układzie właścicielskim prywatyzacja spółek byłaby trudna"

Według wiceministra skarbu Krzysztofa Żuka, wycena tych spółek powinna być gotowa na przełomie kwietnia i maja. Natomiast do końca czerwca powinny być one wniesione do ARP.

Ministerstwo Skarbu podkreśla, że w obecnym układzie właścicielskim prywatyzacja tych spółek byłaby trudna. Z kolei wniesienie ich do Agencji pozwoli budować strategię tych firm.

Resort skarbu przygotowuje kolejną listę spółek, które nie są przewidziane do prywatyzacji, a będą wnoszone do Agencji. ARP będzie dla nich budowała strategię rozwoju lub programy restrukturyzacyjne.