Według Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, która zainstalowała nowy system w tym miesiącu, nowe rozwiązania zapewnią sprawną obsługę przewidywanego ruchu lotniczego na Euro 2012.

"Projekt składa się z kilku etapów. Pierwsze dwa to uruchomienie systemu w Gdańsku oraz w krakowskim i katowickim ośrodku PAŻP - zakończyły się sukcesem. Ostatnie etapy, to jest wdrożenie systemu w Warszawie i ogólnopolska jego integracja, planowane są na ostatnie miesiące 2010 roku" - powiedział PAP rzecznik PAŻP Grzegorz Hlebowicz.

Wartość kontraktu opiewa na około 25,3 mln euro.

"System umożliwia nowy podział sektorowy przestrzeni powietrznej"

Nowy system o nazwie Pegasus_21, po ogólnopolskim wdrożeniu i integracji, będzie obsługiwał Polski Rejon Informacji Powietrznej, obejmujący przestrzeń powietrzną nad obszarem lądowym, zatokami morskimi, morzem oraz nad tą częścią Bałtyku, gdzie na podstawie umów międzynarodowych działają polskie służby ruchu lotniczego.

Jak podkreślił Hlebowicz, nowy system umożliwia m.in. prowadzenie dwukrotnie większej liczby samolotów niż przy obecnych rozwiązaniach. "System umożliwia bowiem nowy podział sektorowy przestrzeni powietrznej" - wyjaśnił Hlebowicz.

"Efektywność nowego systemu w pełni będzie zauważalna, gdy zostanie on w całości zintegrowany. Korzyści z niego płynące będzie można odczuć przy wzmożonym ruchu lotniczym, jaki może mieć miejsce np. na Euro 2012" - powiedział rzecznik PAŻP.

Wprowadzenie Pegasus_21 było możliwie dzięki podpisanej przez Agencję umowy w 2008 roku z hiszpańską firmą Indra Sistemas S.A. Kontrakt obejmuje zakup i wdrożenie nowego systemu zarządzania ruchem lotniczym.