Nawet wyjątkowa ostrożność nigdy nie zagwarantuje nam, że unikniemy wypadku drogowego, całkowitej lub częściowej kradzieży pojazdu lub elementów jego wyposażenia, pożaru samochodu lub innych uszkodzeń. Wybór najlepszej oferty nie zawsze oznacza wybór najtańszej.

Oferta ofercie nierówna

Wybierając ubezpieczenie AC pojazdu, najczęściej kierujemy się tym, ile przyjdzie nam zapłacić za ochronę ubezpieczeniową. Jednak jest kilka czynników, które mogą wpłynąć na to, że w niskiej cenie zawarty będzie możliwie pełny zakres ubezpieczenia. Mniejszą składkę ubezpieczeniową przyjdzie nam zapłacić, jeżeli:

● będziemy w stanie udokumentować naszą wcześniejszą bezszkodową jazdę;

● zadeklarujemy (oczywiście w zgodzie z rzeczywistym stanem faktycznym), że pojazdem nie będzie kierowała osoba posiadająca prawo jazdy krócej niż od dwóch lat albo w wieku niższym niż ukończony 25 rok życia;

● samochód przechowywany będzie w strzeżonym miejscu, najlepiej w garażu;

● skorzystamy z często oferowanych promocyjnych możliwości zakupu ubezpieczenia (czasowo niższe ceny oferowane są dla wybranych grup kierowców, niektórych marek albo przy kupnie pojazdu u dilera samochodowego, który ma podpisaną umowę z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym).

Ubezpieczyciele prześcigają się w komunikowanych przez siebie przewagach konkurencyjnych, które powinny skutecznie zachęcić do zakupu właśnie danej oferty. Nabywca ubezpieczenia może liczyć na prezent, np. nawigację GPS. Oprócz tego w standardzie oferowane są już dochodzące do kilkudziesięciu procent zniżki, związane z posiadaniem zniżek u poprzedniego ubezpieczyciela, wynikające z faktu bycia młodym (preferencyjne warunki dla zielonolistkowców) albo dojrzałym kierowcą (wieloletnie posiadanie prawa jazdy), posiadania auta odpowiedniego kraju produkcji lub temu podobne. Ubezpieczyciele konkurują pomiędzy sobą również w tym aspekcie, że proponują pakietowe rozwiązania, które dzięki temu, że sprzedawane są łącznie, kosztują albo taniej (różnice do kilkunastu procent wartości) albo oferują szerszy zakres ochronny (dodatkowe pakiety, np. rozszerzony assistance, pomoc prawna, bogatszy pakiet serwisowy, auto zastępcze itp.).