Informację na temat wykorzystania środków z UE szef rządu chce przekazać Polakom 1 maja, w 5. rocznicę wejścia naszego kraju do Unii.

"To, co jest naszą ambicją i mam nadzieję, że 1 maja będziemy mogli to ogłosić wspólnie z panią minister Bieńkowską, to to że czarnowidztwo niektórych polityków opozycji będzie można uznać za kompletnie nietrafione, jeśli chodzi o wykorzystywanie środków europejskich" - powiedział premier na wtorkowej konferencji prasowej.

Jak dodał, nie może złożyć Polakom lepszego "meldunku", niż to, że najlepiej w Europie, jeśli chodzi o tempo i zakres, wykorzystujemy środki europejskie.

Do końca roku rząd zamierza wydać 16,8 mld zł z funduszy unijnych na lata 2007-2013

"Jestem przekonany, że 1 maja, w oparciu o bezwzględne dane, taki meldunek Polakom złożymy. Nie znajduję lepszego sposobu na uczczenie tej piątej rocznicy niż pokazanie, że te pieniądze z Unii Europejskiej to nie miraż, tylko fakty i że te pieniądze Polska wykorzystuje dzisiaj najlepiej w Europie" - podkreślił Tusk.

Z informacji, które Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zamieściło na swoich stronach wynika, że wartość prawidłowych wniosków o płatność z funduszy unijnych wyniosła do 12 kwietnia tego roku 2 mld 250 mln zł, czyli o 87 mln zł więcej niż tydzień wcześniej.

Do końca roku rząd zamierza wydać 16,8 mld zł z funduszy unijnych na lata 2007-2013. Całość puli na ten okres to ponad 67 mld euro.

Tempo wydawania funduszy krytykuje PiS.