"W przypadku Polmosu w Bielsku-Białej, nie udało się wyłonić inwestora, który dałby satysfakcjonującą ofertę dla Ministerstwa Skarbu Państwa" - wyjaśniła.

W sprawie prywatyzacji tej spółki MSP zakończyło negocjacje z firmami Alti Plus z Krakowa (dystrybutorem krajowych oraz importowanych wyrobów alkoholowych) oraz Solanum z Chojnic (firmą działającą na rynku alkoholi).

"W przypadku Polmosu Józefów - w związku ze zmianą ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji - Ministerstwo Skarbu Państwa będzie mogło zbyć 85 proc. akcji tej spółki, a nie jak było do tej pory 75 proc. Nowelizacja ustawy (uchwalona przez Sejm pod koniec listopada ub.r. - PAP) spowodowała, że inaczej nalicza się liczbę akcji. Ustawa pozwala sprzedać wszystkie akcje spółki - 85 proc. inwestorowi i 15 proc. pracownikom" - podkreśliła Schmid.

"Sytuacja finansowa Polmosu Toruń jest bardzo trudna"

Wiceszefowa resortu skarbu oceniła, że sytuacja finansowa Polmosu Toruń jest "bardzo trudna".

"W spółce jest prowadzony proces prywatyzacji. Z drugiej strony do sądu został zgłoszony wniosek o jej upadłość. Oferty złożone przez potencjalnych inwestorów w sposób diametralny różnią się od wyceny sporządzonej przez doradców prywatyzacyjnych" - powiedziała wiceminister.

Na początku stycznia dwie firmy: Solanum z Chojnic i Alcopol z Warszawy zostały dopuszczone do rokowań na zakup 85 proc. akcji Polmosu w Toruniu.

Polmosy w Toruniu, Bielsku Białej i Józefowie zajmują się produkcją i sprzedażą alkoholu etylowego oraz napojów alkoholowych destylowanych.