Wtorkową sesję gracze rozgrywali w trzech aktach. Pierwszym były poranne raporty spółek z naszego parkietu. Dobre wyniki TVN od razu przełożyły się na popyt na akcje koncernu i jego silne wzrosty. Inny koncern mediowy – Agora – niemile zaskoczyła przez co inwestorzy pozbywali się jej akcji doprowadzając do 6 proc. przeceny. Wszystkie raporty nie miały jednak większego znaczenia, bo gracze skupili się na handlowaniu akcjami PKO BP, czyli największej spółki, która silnie rosła. 

Drugi akt wynikał z oświadczenia o zakończeniu wojny w Gruzji. Europejskie indeksy wzrosły momentalnie, a nasz WIG wybił się o ponad procent. Dzięki temu zwyżka na rynku sięgała już 1,5 proc. i wyróżniała się dużym obrotem. Trzecia i najdłuższa cześć sesji rozpoczęła się zaraz po południu i polegała na wyczekiwaniu. Gracze zainteresowani byli głównie taniejącą ropą i z wielką chęcią kupowali Orlen i Lotos. Obie spółki kończyły sesje na solidnych zwyżkach. Obie również dziś publikują wyniki kwartalne, można więc uznać że pozytywne zaskoczenie większymi zyskami jest już w cenie.

Wczorajsza przecena w Stanach i prawie 2 proc spadków w Azji zapewne będzie dziś delikatnie chłodzić reakcje graczy na na wyniki spółek. Jednak po trzech dniach wzrostu korekta indeksów w USA nie była niczym nadzwyczajnym a i jej skala nie jest w żadnym stopniu wyjątkowa, więc równie prawdopodobne jest szybkie i dynamiczne rozpoczęcie notowań. Zwłaszcza, że raport publikuje dziś więcej spółek z WIG20, a spadki w Ameryce można przypisać normalnej realizacji zysków.

Dziś po raz pierwszy od tygodnia będą publikowane istotne dane makroekonomiczne z amerykańskiej gospodarki

Informacja o zmianie sprzedaży detalicznej wyznaczy indeksom kierunek na kilka godzin, ale i tak jak zwykle najważniejsza będzie końcówka. Wzrosty pokażą, że popyt jest zdeterminowany i zwiększy szansę na wygenerowanie średnioterminowych sygnałów kupna. Spadki – szczególnie przy wzroście cen ropy – silnie wzmocnią obóz niedźwiedzi.

Krzysztof Barembruch
AZ Finanse