20 mln euro unijnego dofinansowania otrzyma budowa Centrum Kongresowego w Krakowie. W środę władze miasta i województwa małopolskiego podpisały pre-umowę w sprawie inwestycji, której całkowity koszt określono na 250 mln zł.

"Inwestycja ta jest kluczowa dla miasta, jeśli chcemy mówić o funkcjach metropolitalnych Krakowa, jako centrum naukowego i kulturalnego" - powiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Marszałek województwa małopolskiego Marek Nawara zaznaczył, że budowa krakowskiego Centrum Kongresowego jest najdroższym przedsięwzięciem spośród 36 projektów kluczowych dofinansowanych z unijnych środków w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (MRPO) na lata 2007-2013.

"Centrum wskazywane było także, jako jeden z trzech najważniejszych projektów w strategii rozwoju regionalnego województwa małopolskiego" - podkreślił Nawara.

Jak podkreślają przedstawiciele władz miasta, będzie to pierwszy zbudowany z takim rozmachem obiekt w Polsce, który umożliwi organizowanie wielkich kongresów, koncertów, spektakli i wystaw. Gmach zlokalizowany przy rondzie Grunwaldzkim z widokiem na Zamek Królewski na Wawelu i Kazimierz w zamierzeniu projektantów ma stać się nową "ikoną architektoniczną" miasta. Oddanie do użytku centrum zaplanowano na lata 2012-2013.

Koncepcję centrum wybrano w listopadzie 2007 roku, po półrocznym konkursie architektonicznym, zorganizowanym przez miasto. Zwycięska propozycja została opracowana przez krakowską pracownię Ingarden & Ewy, w konsultacji z japońską firmą Arata Isozaki & Associates. Obiekt będzie miał przeszklone foyer z widokiem na Wawel i Skałkę oraz falisty, opadający w stronę Wisły dach. Częściowo przejrzysta elewacja gmachu będzie pokryta abstrakcyjną mozaiką z kamienia i kolorowej ceramiki.

Największa sala audytoryjna z estradą pomieści 1,8 tys. osób na widowni. Mniejsze sale kongresowe będą miały pojemności 600 i 300 osób. Powstanie także parking na co najmniej 300 samochodów oraz zaplecze gastronomiczne i komercyjne. Zawansowanie gmachu w takich dziedzinach jak aranżacja i układ sal, czy ich akustyka spowodowały, iż projektanci będą konsultować te zagadnienia z najlepszymi na świecie specjalistami.

Szacunkowy koszt budowy centrum wynosi około 250 mln zł, z czego 20 mln euro będzie stanowić dofinansowanie z funduszy unijnych w ramach MRPO. Władze Krakowa zakładają, że pozostałą kwotę wyłoży miasto ze swojego budżetu lub inwestor prywatny w zamian za wieloletnią licencję na zarządzanie obiektem.