Produkcja 1462 leków sprzedawanych w polskich aptekach, w tym 998 obecnie refundowanych, może zostać wstrzymana. Ich producenci nie złożyli wymaganej dokumentacji badań - powiedział dziś rzecznik Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Wojciech Łuszczyna.

Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych prowadzi od listopada 2002 r. procedurę, której celem jest dostosowanie polskiego rynku farmaceutycznego do wymogów UE. Od 1 stycznia 2009 r. w aptekach będą mogły być sprzedawane wyłącznie leki, które przeszły pozytywną weryfikację, do której niezbędna jest dokumentacja z aktualnymi badaniami.

"Firmy farmaceutyczne miały sześć lat, aby dostarczyć nam dokumentację badań. Nie otrzymaliśmy dokumentacji 1462 leków. Oznacza to, że od stycznia nie będą one mogły być produkowane" - powiedział Łuszczyna.

Leki wyprodukowane przed początkiem 2009 r. nie zostaną wycofywane z rynku

Zaznaczył także, iż leki wyprodukowane przed początkiem 2009 r. nie zostaną wycofywane z rynku. Pacjenci będą mogli kupować je do momentu wyczerpania zapasów lub wygaśnięcia terminu ważności.

W ocenie Łuszczyny, w większości przypadków, niedostarczenie dokumentacji wynika z małego zainteresowania lekami. "Producentom nie opłaca się inwestować w badania nad produktami, które są już przestarzałe i słabo się sprzedają" - podkreślił rzecznik Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych.

Dodał, że leki znajdujące się na liście leków refundowanych zostaną zastąpione ich odpowiednikami.