Igrzyska olimpijskie w Pekinie przejdą do historii jako najdroższa impreza sportowa w nowożytnej historii olimpiad. Organizacja igrzysk i budowa olimpijskiej infrastruktury pochłonęła 40 miliardów dolarów. To wydatek, jaki Chiny - kojarzone do niedawna raczej z ubóstwem - są w stanie ponieść bez większych konsekwencji.

Grecki rząd wydał na organizację poprzedniej olimpiady "zaledwie" 15 miliardów dolarów.

Chiński rząd ogłosił, że przygotowanie igrzysk pochłonęło dotąd 34 miliardy dolarów, lecz zaledwie mniej niż jedna czwarta tej sumy została przeznaczona na budowę nowych obiektów olimpijskich. W opinii analityków, ogólna suma wydatków związanych ze zorganizowaniem igrzysk w Chinach przekroczy 40 miliardów dolarów.

Chińska gospodarka przez ostatnie 4 lata z rzędu odnotowywała wzrost na poziomie ponad 10%

Specjaliści uwzględnili w tej sumie również straty poniesione przez fabryki, zamknięte z powodu igrzysk. Zastrzegają, że wielu wydatków nie dało się oszacować. Nie wiadomo na przykład, ile będą straci chiński budżet w wyniku prób poprawy jakości powietrza w stolicy Chin.

Chińska gospodarka przez ostatnie 4 lata z rzędu odnotowywała wzrost na poziomie ponad 10%. Tegoroczne katastrofy naturalne, a także inflacja - spowolnią go.