Jednym z najważniejszych elementów biznesplanu unijnego projektu firmy jest część dotycząca finansów projektu. Na co należy zwrócić uwagę?
Po pierwsze, trzeba wyszczególnić koszty (kategorie wydatków), a więc, czy kupujemy nieruchomość zabudowaną lub niezabudowaną, roboty budowlane, środki trwałe, patent lub licencję itd. Następnie określamy, które z nich są kosztami kwalifikowanymi. Lista takich kosztów oraz zasady kwalifikowalności zawarte powinny być w regulaminie danego konkursu. Nie wszystkie koszty mogą być kwalifikowane (np. zakup środka transportu przez firmę transportową), inne możemy uznać za kwalifikowane tylko w części (np. grunt maksymalnie do 10 proc. całkowitych kosztów kwalifikowanych). Po zsumowaniu wszystkich pozycji otrzymujemy całkowity koszt projektu oraz łączne koszty kwalifikowane. Znając sumę kosztów kwalifikowanych oraz maksymalny procent dofinansowania, obliczymy wartość dotacji. Warto pamiętać, że w niektórych programach za zwiększenie wkładu własnego można otrzymać punkty przy ocenie merytorycznej.
Po wyszczególnieniu wydatków należy wskazać źródła finansowania projektu. Ponieważ w większości przypadków firmy będą otrzymywać refundację poniesionych wydatków (zaliczka może być udzielona, jeżeli projekt dotyczy m.in. prac badawczo-rozwojowych, wdrożeniu ich wyników albo innowacji na poziomie co najmniej europejskim), należy na początku zapewnić nie tylko wkład własny, ale finansowanie całkowitych kosztów projektu. Trzeba wskazać także, czy beneficjent korzysta z zewnętrznych źródeł finansowania, takich jak kredyt lub leasing. W takim przypadku najczęściej będziemy musieli dołączyć do wniosku potwierdzenie takiego finansowania (promesę lub umowę kredytową albo promesę leasingową).
Kolejny krok to harmonogram realizacji projektu. I tutaj ponownie musimy sięgnąć do zasad kwalifikowalności wydatków określających także okres, w którym koszty mogą być uznane za kwalifikowane. Przykładowo w programach regionalnych przy obowiązywaniu regionalnej pomocy inwestycyjnej prace budowlane oraz zobowiązania do zakupu środków trwałych mogą być podjęte dopiero po złożeniu wniosku o dofinansowanie i otrzymaniu od instytucji wdrażającej informacji, że projekt wstępnie kwalifikuje się do wsparcia. Z kolei w działaniu 1.5 RPO Mazowsza (konkurs RPO WM/1.5/1/2008) określono, że okres finansowy realizacji projektu (okres ponoszenia wydatków kwalifikowanych) nie może być dłuższy niż do 30 czerwca 2010 r. Określamy też terminy płatności - możemy wystąpić tylko z wnioskiem o płatność końcową albo podzielić projekt na etapy i składać wnioski o płatności pośrednie.