W perspektywie finansowej 2007-2013 otwierają się nowe możliwości uzyskania dofinansowania inwestycji związanych z odnawialnymi źródłami energii, w tym produkcji biopaliw i biokomponentów. Jakie wsparcie z UE jest przygotowane dla przedsiębiorców zainteresowanych tym segmentem energetyki?
W ramach największego w skali Unii Europejskiej Programu Infrastruktura i Środowisko przewidziano na inwestycje produkcji biopaliw i biokomponentów ogółem 234,97 mln euro pochodzących z Funduszu Spójności oraz środków krajowych. Jest to znaczące wsparcie w świetle realizacji zobowiązań Polski dotyczących pro- mowania użycia w transporcie biopaliw lub innych paliw odnawialnych. W ramach osi priorytetowej IX - Infrastruktura energetyczna przyjazna środowisku i efektywność energetyczna, Działanie 9.5 Wytwarzanie biopaliw ze źródeł odnawialnych poświęcone jest inwestycjom w zakresie produkcji biokomponentów i biopaliw, w tym również biopaliw II generacji, objętych ustawą z 25 sierpnia 2006 r. o biokomponentach i biopaliwach ciekłych. Ze wsparcia wyłączona jest budowa instalacji do produkcji produktów rolnych określonych w załączniku I do Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską. Dofinansowanie mogą otrzymać projekty związane z budową zakładów produkujących biokomponenty i biopaliwa, a także instalacje do produkcji biogazu, z wyłączeniem produkcji biopaliw stanowiących mieszanki z paliwami ropopochodnymi, produkcji czystego oleju roślinnego i bioetanolu z produktów rolnych. Beneficjentami w ramach tego działania mogą być wyłącznie przedsiębiorcy. Maksymalny udział dofinansowania w wydatkach kwalifikowanych na poziomie projektu wynosi 30 proc. Wartość projektu powinna wynosić minimalnie 20 mln zł.
Wnioski o dofinansowanie projektów należy składać do instytucji wdrażającej odpowiedzialnej za to działanie - Instytutu Paliw i Energii Odnawialnej. Wybór projektów odbywa się w trybie konkursu zamkniętego z określonym terminem otwarcia i zamknięcia naboru wniosków. Procedura oceny wniosków jest dwustopniowa i pozwala wnioskodawcy na dokładne przygotowanie projektu. W pierwszym etapie (preselekcja) wnioski oceniane będą pod kątem spełnienia kryteriów formalnych i merytorycznych I stopnia w oparciu o niepełną dokumentację projektową. Następnie po pozytywnej ocenie i uzupełnieniu dokumentacji projekt poddany zostanie ostatecznej ocenie pod kątem spełnienia kryteriów merytorycznych II stopnia. Pozytywny wynik tej oceny oznacza uzyskanie dofinansowania realizacji projektu. Dokumenty niezbędne do aplikacji dostępne są na stronach Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Ministerstwa Gospodarki, będącego instytucją pośredniczącą dla tego działania, oraz instytucji wdrażającej - Instytutu Paliw i Energii Odnawialnej.