Uchwała w sprawie konkursu na operatora telewizji mobilnej (m.in. w telefonach komórkowych) nie została podjęta, ponieważ zmieniły się założenia tego konkursu - poinformował przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) Witold Kołodziejski.

Wyjaśnił, że Urząd Komunikacji Elektronicznej przedstawił KRRiT nową propozycję konkursu. Daje ona jego zwycięzcy możliwość obecności na multipleksie telewizji mobilnej aż do 2023 r., a nie jak planowano to wcześniej - do 2015 roku.

Kołodziejski wyjaśnił, że konkurs nie odbędzie się w sierpniu, ponieważ potrzebne jest przeprowadzenie konsultacji w tej sprawie

"Bazując na tym, że to jest tylko okres przejściowy (do 2015 roku - red.), nie nakładaliśmy na nadawców, na operatora multipleksu, żadnych obowiązków programowych" - powiedział Kołodziejski. Zaznaczył, że skoro ten okres w propozycji UKE ma być dłuższy, to należy to przedyskutować i przeprowadzić konsultacje.

Dodał, że według propozycji UKE zwycięzca konkursu będzie miał gwarancję obecności na multipleksie przez 15 lat, a to bardzo długo. Wyjaśnił, że w pierwszej propozycji, w okresie przejściowym, zasięg telewizji mobilnej miał być ograniczony, a po tym okresie dostęp ten miał być ogólnopolski. W nowej propozycji UKE chce zrezygnować z okresu przejściowego.

W ubiegłym tygodniu prezes UKE Anna Streżyńska informowała, że konkurs na operatora odbędzie się w sierpniu

UKE chciał wybrać operatora już w czerwcu, ale opóźniło się to m.in. z powodu rozmów prowadzonych z państwami graniczącymi z Polską oraz z Duńczykami i Szwedami.

Rozmowy dotyczyły częstotliwości, na których będzie odbierana telewizja mobilna w Polsce, a które będą pokrywały terytoria innych państw. Kraje te nie chcą, by w przyszłości pojawiły się interferencje (nakładanie się fal) pomiędzy wykorzystywanymi częstotliwościami, które mogłyby powodować zakłócenia w odbiorze.

Prezes UKE Anna Streżyńska postanowiła przeznaczyć dla telewizji mobilnej (DVB-H) 38 kanałów częstotliwości z zakresu 470-790 MHz w 31 miastach. Miasta-gospodarze piłkarskich Mistrzostw Europy Euro 2012 otrzymały po dwa kanały.

Wstępne zainteresowanie udziałem w konkursie na telewizję mobilną zadeklarowało konsorcjum czterech operatorów telefonii komórkowej - Centertel, Polkomtel, PTC i P4. W przetargu może wystartować także Polski Operator Telewizyjny, spółka TVN-u i Polsatu. Nie wykluczył tego również Cyfrowy Polsat.

Streżyńska spodziewa się uruchomienia usługi jeszcze w tym roku.