Przedstawiciele spółek energetycznych z Polski oraz Litwy, Łotwy i Estonii porozumieli się dziś w czasie spotkania w Kopenhadze co do stworzenia spółki joint venture, która zajęłaby się realizacją projektu nowej elektrowni atomowej na Litwie - podała bałtycka agencja BNS.

W przyszłym tygodniu litewska spółka inwestycyjna Leo LT zainicjuje wymagane procedury dla stworzenia przedsiębiorstwa, w którym będzie miała 51 proc. udziałów, a pozostali partnerzy po 16,33 proc. Rejestracja joint venture jest oczekiwana przed 1 września - głosi oświadczenie Leo LT.

"Dzisiejsze negocjacje były naprawdę udane. Z przyszłymi partnerami w projekcie doszliśmy do porozumienia w wielu kwestiach" - zapewnił po spotkaniu szef litewskiej spółki Rymantas Juozaitis.

Leo LT w czerwcu br. zaproponowała partnerom utworzenie do końca lata joint venture z myślą o projekcie nowej siłowni. Następne rozmowy w tej sprawie mają się odbyć 12 sierpnia także w Kopenhadze.

Uczestniczący w piątkowym spotkaniu: przedstawiciele Polskiej Grupy Energetycznej, Leo LT, łotewskiej Latvenergo i estońskiej Eesti Energija - nie podpisali żadnych dokumentów - powiedziała rzeczniczka Leo LT, Aurelija Trakseliene.

Nie ujawniono też nazwy przedsiębiorstwa z udziałem kapitału zagranicznego joint venture, ani nazwisk jej przyszłych menadżerów.

Litwa chciałaby zbudować mosty energetyczne z Polską i Szwecją

Litwa zamierza, przy współpracy z partnerami, wybudować nową siłownię w latach 2015 - 2018.Powstanie ona w miejsce starej elektrowni w Ignalinie, która na żądanie UE ma być zamknięta do 2009 r.

Ponadto Litwa chciałaby zbudować mosty energetyczne z Polską i Szwecją w latach 2013 - 2016.